Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1
O Poczcie Polskiej

Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1

2 września br. o godzinie 11.00 w UP Bydgoszcz 1 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej obronie polskiego gmachu pocztowego w Wolnym Mieście Gdańsku. 

Wystawę zainaugurowała konferencja, zorganizowana 2 września br. o godzinie 11:00, podczas której zaprezentowano okolicznościowe walory – monetę oraz znaczek pocztowy – o wspólnej nazwie emisji „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”. Wydawnictwo filatelistyczne upamiętnia bohaterską postawę gdańskich Pocztowców, dowodzonych przez dwóch dowódców: Konrada Guderskiego, Alfonsa Flisykowskiego oraz dyrektora placówki – Jana Michonia. Znaczek pocztowy zaprojektowany został na kanwie wizerunku rewersu kolekcjonerskiej monety, którego autorem jest Robert Kotowicz. Oba walory zostały wprowadzone do obiegu 1 września, w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczyste prezentacje odbyły się wówczas równolegle w dwóch miastach, podczas oficjalnych obchodów z udziałem przedstawicieli zarządu Poczty Polskiej – w Gdańsku oraz w Warszawie.  

Organizatorzy wystawy w bydgoskim Urzędzie Pocztowym 1 pragną przybliżyć odwiedzającym pierwsze dni II wojny światowej, w których aktywnie brali udział, broniąc Ojczyzny, także pocztowcy. Jednym z głównych symboli oporu przeciwko najeźdźcy stali się pracownicy gdańskiego Urzędu Pocztowego. Pomimo przewagi liczebnej wroga, osaczeni i odcięci od świata, bronili się przez 14 godzin, aż do ostatku sił. Wystawę, ukazujące te tragiczne chwile w historii Polski, można obejrzeć w holu Urzędu Pocztowego Bydgoszcz 1. Wstęp jest bezpłatny i możliwy w godzinach pracy placówki. Goście wystawy mogą obejrzeć ponadto znaczki pocztowe Poczty Polskiej oraz monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego. 

Wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej, upamiętniające bohaterską walkę naszych rodaków, to składająca się w całość opowieść o ludziach, którzy dali przykład prawdziwego heroizmu. Emisje pocztowe ukazują polską historię w interesujący sposób. Dotyczą najróżniejszych tematów związanych z dziejami współczesnymi, dzięki czemu mogą przemówić do każdego odbiorcy. Opisują ważne wydarzenia, jak i związane z nimi postacie, co daje całościowy obraz pomocny w lepszym rozumieniu tych trudnych czasów. Atak na polski Urząd Pocztowy w Wolnym Mieście Gdańsku, obrona Westerplatte, kampania wrześniowa i niegasnąca nadzieja na szybkie zakończenie wojny. Podstępny atak Sowietów 17 września 1939 roku, sprawił, że totalitarni agresorzy wprowadzili na ziemiach polskich politykę terroru, obejmującą wszystkie warstwy społeczeństwa. Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, powołanie Armii Krajowej, potem Powstanie Warszawskie. O wszystkich tych wydarzeniach opowiadają znaczki pocztowe Spółki, upominając się o pamięć o Bohaterach i ucząc, że o wolność i zasady trzeba walczyć ponad wszystko. Warto przypomnieć, że wprowadzony do obiegu 1 września br. znaczek nie jest jedynym, który upamiętnia bohaterstwo gdańskich Pocztowców. Dwa lata temu, w 80. rocznicę hitlerowskiej agresji na Polskę, Spółka wprowadziła wydawnictwo filatelistyczne, na którym widnieją trzy postacie uzbrojonych Pracowników Poczty Polskiej w mundurach. 

Patronami wystawy, którą obejrzeć będzie można do 30.09.2021 r. w Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1 są: Narodowy Bank Polski, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy oraz Poczta Polska S.A. Region Sieci w Bydgoszczy.