Poczta Polska kontynuuje współpracę z Fundacją „From the Depths”

Z inicjatywy pocztowej Fundacji „Pocztowy Dar” zorganizowano spotkanie inaugurujące współpracę fundacji działających w Poczcie Polskiej, Totalizatorze Sportowym, Grupie PKP, PLL LOT z Fundacją „From the Depths” w celu uwiecznienia pamięci zagłady Żydów w Europie i jej ofiar.

Jednym z pierwszych działań prowadzonych przez Pocztę Polską na rzecz projektu Fundacji „From the Depths” pod nazwą „Cichy Bohater” było wsparcie idei uhonorowania Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów, nagrodą im. Antoniny i Jana Żabińskich. Z okazji przypadającego 27 stycznia br. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowionego przez ONZ, Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową. Planowane są kolejne wspólne projekty z Fundacją „From the Depths”.

- Poczta Polska jako firma misyjna angażuje się w przedsięwzięcia ważne społecznie. Dlatego poprzez  Fundację „Pocztowy Dar” chcemy włączyć się w działania prowadzone przez Fundację „From the Depths”. Jestem przekonany, że wspólnie z innymi spółkami Skarbu Państwa jesteśmy w stanie zrobić wiele, aby utrwalić prawdziwe historie o Polakach ratujących Żydów w niegodziwych czasach – powiedział Przemysław Sypniewski, Prezes Poczty Polskiej.

W najbliższym czasie zainicjowane zostaną działania, dzięki którym państwowe spółki i prowadzone przez nie fundacje będą mogły włączyć się w jeden z projektów Fundacji „From the Depths” - „Cichy  Bohater” (ang. „Silent Hero”). To projekt odszukiwania i upamiętniania świadectw Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, ryzykując swoje życie, ratowali Żydów. 

- Wśród Polaków, tak jak w każdym narodzie, byli zarówno dobrzy i źli ludzie. Z historii , które usłyszałem jeżdżąc po Polsce wiem, że tych dobrych było znacznie więcej niż 7 tys. , a tyle osób  ma obecnie  drzewka w Yad Vashem, upamiętniające nie-Żydów, którzy niejednokrotnie ryzykując własne życie ratowali Żydów w czasie Holokaustu. Jeszcze żyje ok. 200 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz wiele osób, które ratowały swoich sąsiadów i znajomych tylko dlatego, że tak należało zrobić. Musimy się spieszyć, aby jak najszybciej nagrać ich historie, ocalić je od zapomnienia i zainteresować nimi młode pokolenie w różnych krajach świata - powiedział Jonny Daniels, Prezes Fundacji „From the Depths”.