„Zagończyk” bohaterem znaczka wydanego na 459-lecie Poczty Polskiej

18 października przypada 459-lecie Poczty Polskiej. Z tej okazji władze spółki wprowadziły do obiegu znaczek z bohaterem narodowym i pocztowcem Feliksem Selmanowiczem, ps. „Zagończyk”.

Projektant znaczka Zenon Święch zamieścił na nim zdjęcie „Zagończyka”, żołnierza konspiracji czasu wojny i okresu powojennego.

 - Wybór do własnej tej emisji „Zagończyka” nie był przypadkowy. Należy pamiętać, że Feliks Selmanowicz jest bohaterem narodowym, ale również jednym z nas, pocztowcem – wyjaśnia wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. - Zagończyk bój o Polskę toczył już jako nastoletni ochotnik podczas wojny z bolszewikami. W czasie niemieckiej okupacji walczył m.in. w szeregach V Brygady Wileńskiej mjr „Łupaszki”.

Przed śmiercią napisał do syna: Odchodzę w zaświaty. To, co pozostawiam na tym świecie najdroższego, to Polskę i Ciebie”. Strzałem w tył głowy zamordował go dowódca plutonu egzekucyjnego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Egzekucja odbyła się w piwnicy gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 r. Pochowany na gdańskim cmentarzu garnizonowym. Szczątki zostały odnalezione we wrześniu 2014 roku i pochowane z honorami 28 sierpnia 2016 r. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych i wieloma medalami.  

O znaczku:
autor projektu znaczka: Zenon Święch
autor projektu koperty: Ewa Szydłowska
autor projektu datownika: Karol Tabaka
liczba znaczków: 1
wartość: 3,20 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 18 października 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl