Najsłynniejszy mural na znaczku Poczty Polskiej
Najnowszym znaczkiem z grafiką muralu Dziewczynka z konewką Poczta Polska hołduje street artowi czyli sztuce ulicy. Znaczek dostępny w sprzedaży od 26 września.
Autor projektu znaczka Robert Duczkowski umieścił na nim obraz jednego z najsłynniejszych murali w Polsce pt „Dziewczynka z konewką” namalowany w centrum Białegostoku na zewnętrznej ścianie jednego z budynków przez absolwentkę ASP, Natalię Rak. To wielkoformatowe malowidło artystyczne prezentuje barwne symbole podlaskiego folkloru i jest jednym z najbardziej popularnych przykładów polskiego street artu. Sam mural oraz jego obraz widoczny na znaczku to nowoczesne formy podejścia do sztuki i tradycji. – Sztuka ulicy to często, zwłaszcza dla młodych ludzi, sposób na wyrażenie siebie, zwrócenie uwagi na problemy i zjawiska społeczne. Czasem celem twórcy jest przede wszystkim wstawienie w szarą przestrzeń publiczną kompozycji opartej na grze kolorów – mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.
Znaczek w bloku "Sztuka ulicy - street art" o wartości 4,20 zł wyprodukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, format znaczka: 43 x 62,5 mm format bloku: 90 x 82 mm, w nakładzie 120 tys. sztuk.
Od 26 września znaczek z emisji "Sztuka ulicy - Street Art" i towarzysząca mu koperta pierwszego dnia obiegu są do nabycia w placówkach Poczty Polskiej i na stronie internetowego sklepu filatelistycznego http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/ W wirtualnym sklepie Poczty Polskiej znajduje się również pełna informacja o wydanych dotychczas przez Pocztę Polską znaczkach, historii ich powstania, jak również planach emisyjnych na kolejne lata.
Znaczki Poczty Polskiej są zauważane na całym świecie i nagradzane w prestiżowych konkursach. Podczas tegorocznego 44. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Filatelistycznej w Asiago (Włochy) znaczek wydany przez Pocztę Polską został uznany za najpiękniejszy spośród wszystkich wyemitowanych w ubiegłym roku na świecie. Jury konkursu jednogłośnie opowiedziało się za propozycją z Polski. Nagrodzony znaczek został wydany z okazji 455. rocznicy istnienia Poczty Polskiej. Przedstawione przez artystkę plastyk Agnieszkę Sancewicz, słoje przeciętego pnia dębu w sposób symboliczny odnoszą się do tradycji i długowieczności firmy. W ubiegłych latach laury otrzymała wydana w 2012 r. zielona, pachnąca jałowcem emisja z żubrem, w 2009 r. wydana na dzień zakochanych emisja „Kocham Cię”; wcześniej - emisja upamiętniająca zjazd stowarzyszenia PostEurop w Krakowie w 2008 roku, emisja „Dzień Ziemi w Polsce” w 2007 r. oraz znaczek „Piękna jesteś rzeko Wisło” z 1982 r.