Poczta Polska wyróżniona złotym BohaterONem im. Powstańców Warszawskich
CSR

Poczta Polska wyróżniona złotym BohaterONem im. Powstańców Warszawskich

5 listopada br. Poczta Polska otrzymała nagrodę złotego BohaterONa im. Powstańców Warszawskich w kategorii Firma. To wyjątkowe trofeum wyróżnia osoby i instytucje, których działania w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną. BohaterONy stanowią także uznanie za wcielanie w życie wartości, jakimi kierowali się Powstańcy Warszawscy.

Laureaci Nagrody wyłonieni zostali w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci w głosowaniu na naszej stronie.

Wyróżnienie w kategorii Firma, które otrzymała Poczta Polska, przyznawane jest podmiotom, które prowadziły własne działania o charakterze historyczno-patriotycznym lub sponsorowały projekty i wydarzenia w tym zakresie, realizowane przez inne osoby, organizacje lub instytucje.

– Jesteśmy bardzo dumni z otrzymanej nagrody BohaterONa. Działania promujące historię Polski wpisują się w wieloletnią misję Poczty Polskiej. W jej ramach, już od pierwszej edycji, jesteśmy partnerem akcji BohaterON jako niezwykle wartościowego przedsięwzięcia. Nasze emisje filatelistyczne, a także wydawnictwa książkowe to lekcje historii dla kolejnych pokoleń Polaków. Z kolei udział w projektach promujących wiedzę o losach Polski, ważnych wydarzeniach i postaciach, tratujemy jako nasz społeczny obowiązek, który nadal będziemy wypełniać – powiedział Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Tegorocznych zwycięzców wyłoniła kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich i ambasadorów. Wpływ na wyniki mieli także internauci.

Przyznając Spółce nagrodę BohaterOn 2022 doceniono realizację szeregu działań, których celem było podtrzymywanie przez Pocztę Polską pamięci o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Wśród nich były m.in. emisje filatelistyczne. Tylko w ostatnim latach Spółka wprowadziła do obiegu znaczki i kartki upamiętniające m.in. bohaterów II Wojny Światowej (m.in. Polacy ratujący Żydów, Armia Andersa, Bohaterowie Szarych Szeregów, Polacy na Syberii, Dziewięciu z Wujka) oraz ważne wydarzenia historyczne (np. Powstanie Śląskie, Obronę Poczty Polskiej w Gdańsku, 80. rocznica powstania AK – Iwona Krugłowska). Spółka – we współpracy z IPN, Wojskowym Biurem Historycznym oraz Muzeum Wojska Polskiego – wydała dwa albumy upamiętniające pocztowców, którzy bohatersko walczyły o wolność, niepodległość i polskość oraz brali udział w Powstaniu Warszawskim. Zawierają m.in. unikalne dokumenty – teczki osobowe oraz archiwalne zdjęcia z archiwum Poczty Polskiej, które jest największym i najcenniejszym archiwum zakładowym w Polsce oraz skarbnicą wiedzy o szczególnym znaczeniu historycznym.  

Poczta Polska promuje wiedzę historyczną także w placówkach pocztowych. Przez cały rok dostępnych jest w nich m.in. wiele wartościowych wydawnictw historycznych. Organizowane są tutaj także wystawy dotyczące wydarzeń i postaci historycznych m.in. dot. Obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, rocznicy Bitwy Warszawskiej, Operacji (anty)polskiej NKWD czy Pocztowców w Powstaniu Warszawskim. 

 Poczta Polska angażuje się w wartościowe projekty historyczne. Wiele z nich inicjujemy samodzielne, współpracując z uznanymi historykami lub instytucjami naukowymi. Zależy nam na rzetelnym i wartościowym przekazie, który rozwinie powszechną wiedzę o narodowych Bohaterach i wydarzeniach, które ukształtowały naszą wspólną tożsamość – powiedział Wojciech Krysztofik, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska jest także partnerem projektów upamiętniających wydarzenia historyczne. Spółka włączyła się m.in. w akcję „Tablice pamięci”, w ramach której w aplikacji mobilnej dostępne są lokalizacje i informacje o tablicach poświęconych Powstańcom Warszawskim.

Pocztowcy rokrocznie oddają hołd uczestnikom ważnych wydarzeń historycznych, składając kwiaty w miejscach pamięci i uczestnicząc w obchodach rocznicowych. Dotyczą one m.in. wybuchu II Wojny Światowej, Obrony Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Powstania Warszawskiego. Spółka corocznie organizuje też spotkania z Kołem Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, scalając społeczność lokalną i budując pamięć o Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku.  W projekty historyczne aktywnie włączają się także pracownicy – są także członkami Pocztu Sztandarowego i grup rekonstrukcyjnych oraz zbierają i udostępniają współczesnym pamiątki historyczne.

W 2021 roku, za swoje działania na rzecz kultywowania polskiej historii i tradycji, Poczta Polska otrzymała także specjalną nagrodę „Strażnik Pamięci”. Są nią honorowane podmioty, które w szczególny sposób dbają o pamięć historyczną.