Poczta Polska sprzedaje atrakcyjną nieruchomość w centrum Gdyni
Nieruchomości

Poczta Polska sprzedaje atrakcyjną nieruchomość w centrum Gdyni

Rozwój nowoczesnej infrastruktury logistycznej to jeden z filarów Strategii Poczty Polskiej na lata 2021-2023. Poczta Polska dostosowując się do zmian rynkowych pozyskuje nowe lokalizacje na centra logistyczne, jednocześnie efektywnie gospodarując majątkiem sprzedaje nieruchomości, które mogą być wykorzystane pod atrakcyjną zabudowę biurową lub mieszkaniową w centrach miast.  Obecnie wśród nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż jest zespół działek i zabudowań wraz z ośmiopiętrowym budynkiem w Gdyni, ktorego cena wywoławcza wynosi 23 mln zł.

Już od 15 czerwca br. będzie można wylicytować atrakcyjną nieruchomość położoną przy placu Konstytucji 2 nieopodal Dworca PKP Gdynia Główna. Biurowiec Poczty Polskiej usytuowany jest wraz z działką w pobliżu dzielnicy Śródmieście. To okazja dla inwestorów. Nieruchomość ma łączną powierzchnię ponad 0,93 hektara i stwarza wiele możliwości zagospodarowania tej przestrzeni. Ośmiokondygnacyjny biurowiec o powierzchni 10 410 m2 oraz wiata i trzy mniejsze budynki niemieszkalne znajdują się naprzeciw gmachu Sądu Rejonowego. Nieopodal rozwija się Międzytorze, gdzie w przyszłości ma wyrosnąć nowoczesna zabudowa nowej 14-hektarowej dzielnicy, która powiększy centrum miasta. Mają tu powstać zarówno budynki mieszkalne, powierzchnie biurowe i handlowe, jak również rekreacyjne i integracyjne.

- Dawniej infrastruktura pocztowa rozwijana była w centrach miast, często blisko kolei, dzisiaj magazyny pocztowe i sortownie powstają na obrzeżach aglomeracji. Istotnym elementem naszej polityki zarządzania nieruchomościami jest zbywanie niewykorzystanych placów i budynków, a pozyskiwanie nowych lokalizacji tam, gdzie przewidujemy rozwój naszej infrastruktury logistycznej. Zarządzanie majątkiem ma ścisły związek z celami biznesowi Spółki. Niezwykle ważne jest też efektywne wykorzystanie potencjału, jaki ma największa spółka infrastrukturalna i logistyczna w kraju – mówi Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Realizacja planów strategicznych Poczty Polskiej będzie wymagała pozyskiwania środków finansowych przede wszystkim na logistykę i cyfryzację. Przewidywana kwota inwestycji to 1,2 mld złotych w ciągu 3 lat. Jeszcze w tym roku Poczta zamierza przeznaczyć na ten cel ok. 400 mln zł.

Poczta dysponuje wieloma nieruchomościami, które ze względu na swoje położenie i skomunikowanie mogą służyć np. budownictwu mieszkaniowemu. W ostatnich latach na cele mieszkaniowe zostały sprzedane atrakcyjnie położone nieruchomości we Wrocławiu i w Warszawie. Nieruchomość w Gdyni jest kolejną atrakcyjną pozycją na liście do sprzedaży.

Biurowiec powstawał w latach 1960-1965, w stylu modernizmu powojennego, podobnie jak sąsiadujący z nim Dworzec PKP Gdynia Główna. Dlatego od 2018 kompleks budynków wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków.

Po remoncie pod okiem miejskiego konserwatora zabytków powinien odzyskać dawny sznyt. To zadanie czekałoby ewentualnego nabywcę. Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu m.in. obiekt handlowy z usługami o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m2. Dookoła niego, na powierzchni blisko hektara, inwestor może wybudować kilka innych budynków.

Przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, w skład której wchodzi kompleks 11 działek wraz z zabudową. Całość trafi pod młotek 15 czerwca. Cena wywoławcza to 23 mln zł. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na stronie: http://nieruchomosci.poczta-polska.pl/nieruchomosci/gdynia-plac-konstytucji-nieruchomosc-zabudowana/

Informacje o innych nieruchomościach sprzedawanych przez Pocztę Polską są dostępne na stronie: http://nieruchomosci.poczta-polska.pl/szukaj/