Znaczek honorujący Polaków ratujących Żydów
Filatelistyka

Znaczek honorujący Polaków ratujących Żydów

W środę, 24 marca br., Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „Polacy ratujący Żydów”. Walor trafi w ręce klientów i filatelistów w szczególnym dniu - w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Twórca projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku zdjęcie pomnika, autorstwa Moniki Kupiec, znajdującego się w Popardowej (gmina Nawojowa) upamiętniającego wydarzenia z marca 1944 roku. Przedstawia on kontury sylwetek czwórki Polaków (od lewej: Agnieszka Rumin, Jan Rumin, Jakub Tokarz i Ludwik Borek) zasłaniających sobą sześcioro Żydów (od lewej: Ruchla Neugrӧschel, Aba Schreibel, Blumka Schreiber, Gitla Neugrӧschel, Chaim Neugrӧschel i Mojżesz Kaufer). Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona zdjęcie tablicy informacyjnej poświęconej pamięci polskich i żydowskich obywateli, mieszkańców Gminy Nawojowa i Kamionka Wielka, zamordowanych przez Niemców.

Ze względu na przypadający 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Poczta Polska zdecydowała się wydać znaczek mający na celu upamiętnienie tych wszystkich osób, które swoim heroizmem i bezinteresowną chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, przyczynili się do ocalenia przedstawicieli społeczności wyznania mojżeszowego. Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być dla każdego z nas wzorem i symbolem człowieczeństwa – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Agnieszka Rumin z Popardowej podczas okupacji ukrywała sześcioro Żydów, za co, wraz z najstarszym synem Janem, została w 1944 r. rozstrzelana przez Niemców. Ten sam los spotkał również Ludwika Borka z Mystkowa, który ukrywał członków społeczności wyznania mojżeszowego wcześniej, a także Jakuba Tokarza z Ptaszkowej. Zamordowani zostali także wszyscy ukrywający się Żydzi. Wydarzenia tamtych dni na stałe wpisały się w tragiczną historię wojenną Małopolski, czego dowodem jest posadowiony w Popardowej, w ubiegłym roku pomnik.

Najnowsza emisja filatelistyczna Poczty Polskiej przypomina o heroizmie i odwadze naszych rodaków, którzy z narażeniem życia pomagali Żydom podczas II wojny światowej. W okupowanej przez Niemców Polsce w tym czasie za pomoc udzielaną osobom pochodzenia żydowskiego groziła kara śmierci - nie tylko pomagającycm, ale całym rodzinom. I tylko w Polsce na tak wielką skalę, pomimo tak wielkiego zagrożenia, Polacy ratowali swoich sąsiadów, przyjaciół, znajomych – osoby pochodzenia żydowskiego. Nikt nie wie dokładnie ilu z nich zginęło. Przykład mieszkańców Gminy Nawojowa i Kamionka Wielka przypomina o prawdziwej odsłonie patriotyzmu – rzeczywistej miłości bliźniego i heroicznym świadectwie wierności zasadom. Polacy ratowali osoby pochodzenia żydowskiego, bo tak należało postępować, bo tego wymagał od nich honor i moralność. Oddając hołd takim bohaterom, Poczta Polska budzi również pamięć o moralnym obowiązku wobec bliźniego – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

- Upamiętnianie polskich i żydowskich ofiar niemieckich zbrodni, w tym ofiar Holokaustu, budowa pomników oraz dbałość o godny wygląd miejsc pochówku zamordowanych, jest jednym z głównych pól działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Instytut traktuje to jako obowiązek wobec pamięci ofiar totalitarnej przemocy. Od lat wypełniamy ten obowiązek również we współpracy z Pocztą Polską czego efektem są wydawane znaczki – mówi dr Mateusz Szpytma zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W 2018 roku Poczta wprowadziła do obiegu pierwszy znaczek z serii honorującej Polaków, którzy ratowali Żydów. Walor przypominał historię rodziny Ulmów, która podczas okupacji dała schronienie ośmiorgu Żydów. W tym samym roku Spółka wydała również kartkę upamiętniającą postać siostry Matyldy Getter. W 2019 roku w ręce klientów i filatelistów trafiło kolejne wydawnictwo serii. Prezentowało Edwarda Raczyńskiego – ówczesnego ministra sprawa zagranicznych Rządu RP na uchodźctwie, którego nota była pierwszym oficjalnym raportem o holokauście informującym zachodnią opinię publiczną o zbrodniach. Było to również pierwsze oficjalne wystąpienie jednego z rządów w obronie wszystkich Żydów prześladowanych przez hitlerowskie Niemcy – nie tylko obywateli swego kraju.

O znaczku:

autor projektu znaczka:
Jacek Konarzewski
autor projektu koperty i datownika FDC: Jan Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość:
3,30
nakład:
100 000 szt.
technika druku:
rotograwiura
format znaczka:
39,5 mm x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:
50 znaczków
data wprowadzenia do obiegu:
24 marca 2021 r.