Mieszkanie Plus na wrocławskiej działce Poczty Polskiej

Nawet 470 nowoczesnych mieszkań na wynajem ma  powstać we Wrocławiu na działce przy ulicy Kolejowej 63/65. Poczta Polska podpisała 8. sierpnia br. umowę z BGK Nieruchomości S.A. w sprawie sprzedaży tej nieruchomości.  

Pierwsza na terenie Wrocławia inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus będzie realizowana na ponad 3 hektarowym terenie położonym przy ulicy Kolejowej. To doskonale zlokalizowana działka na osiedlu Przedmieście Świdnickie, w niedalekiej odległości od Starego Miasta i dworca PKP Wrocław Główny. Nieruchomość jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami Wrocławia, ma także dostęp do niezbędnej infrastruktury społecznej i handlowej.  

 Poczta Polska aktywnie włączyła się w realizację programu Mieszkanie Plus. Dysponujemy wieloma nieruchomościami, które ze względu na swoje położenie i skomunikowanie mogą służyć budownictwu mieszkaniowemu – mówi członek Zarządu Poczty Polskiej Paweł Skoworotko. –  Dawniej infrastruktura pocztowa rozwijana była w centrach miast, dzisiaj magazyny pocztowe i sortownie, tak jak we Wrocławiu, powstają na obrzeżach aglomeracji. Istotnym elementem naszej polityki zarządzania nieruchomościami jest zbywanie niewykorzystanych placów i budynków, a pozyskiwanie nowych lokalizacji tam, gdzie przewidujemy rozwój naszej infrastruktury logistycznej – dodaje Paweł Skoworotko.  

Zgodnie z opracowaną przez spółkę BGK Nieruchomości wstępną koncepcją zabudowy na tym terenie ma powstać 7 siedmio- i pięciokondygnacyjnych bloków, które pomieszczą 469 mieszkań, a także lokale usługowe na parterze jednego z budynków. W ramach inwestycji powstanie też 529 miejsc parkingowych - 326 zlokalizowanych w garażach podziemnych i 203 zewnętrzne miejsca postojowe.  

– Nasza spółka realizuje program Mieszkanie Plus w ramach działań rynkowych, dlatego cieszy nas,  że na zasadach komercyjnych pozyskaliśmy doskonale położone i skomunikowane grunty – podkreśla Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. - Liczę na to, że  realizowana na gruntach Poczty Polskiej inwestycja pokaże, że warto sięgać po niewykorzystywane tereny spółek Skarbu Państwa, by budować na nich dostępne cenowo mieszkania dla polskich rodzin.  

Inwestycja we Wrocławiu nie jest pierwszą, która ma być realizowana na gruntach Poczty Polskiej. Spółka wskazała, m.in. nieruchomości położone przy ulicy Sowińskiego  na warszawskiej Woli, czy przy ulicy Zabytkowej w Gdańsku. Na pierwszej z tych  działek  może powstać ponad 450 lokali w ramach programu Mieszkanie Plus.  

W maju ubiegłego roku Poczta Polska i BGKN podpisały umowę ramową, która zakłada gotowość współpracy przy realizacji inwestycji mieszkaniowych. Zgodnie z zawartym porozumieniem Poczta Polska przedstawiła wykaz nieruchomości, które po przeprowadzeniu szczegółowych analiz mogą zostać zakwalifikowane na potrzeby realizacji programu Mieszkanie Plus. Wykaz ten może być co pewien okres aktualizowany o kolejne nieruchomości, o ile będą one zbędne dla działalności statutowej Poczty Polskiej, a mogą być przydatne dla Programu.