Poczta Polska przedstawia atrakcje turystyczne na multimedialnych znaczkach

Poczta Polska przedstawia atrakcje turystyczne na multimedialnych znaczkach

23 lipca pojawiły się dwa nowe znaczki emisji „Polska Zobacz Więcej”. Przedstawiają piękno polskiego wybrzeża Bałtyku i uroki Kopalni Soli „Wieliczka”. Umieszczone na grafice kody QR odsyłają do filmów o największych walorach turystycznych Polski.

Na najnowszych walorach filatelistycznych Poczty Polskiej pojawiły się fotografie polskiej plaży i Bałtyku oraz Kopalnia Soli „Wieliczka”. Obie przedstawiają miejsca, które są bardzo popularne wśród polskich i zagranicznych turystów. Marzanna Dąbrowska, autorka projektów i artystka grafik zastosowała klamrę, która symbolicznie wyraża bogactwo kulturowe i przyrodnicze Polski. Motywy na oprawie arkusika znaczków nawiązują do struktur soli i bursztynu.  

– Wiele emisji filatelistycznych Poczty Polskiej ukazuje piękno polskiej przyrody i wyjątkowe miejsca naszego kraju. Tym razem, oprócz wizerunków nadbałtyckiego krajobrazu i zabytkowej kopalni, na znaczkach umieszczone zostały kody QR odsyłające do filmów promujących polskie atrakcje turystyczne – mówi wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek. – Znaczek to bardzo mała forma graficzna, która jest jedynie inspiracją, natomiast kod pozwala na uzupełnienie przekazu o dowolne informacje. W ten sposób Poczta w roku swojego jubileuszu wprowadza tradycyjne, papierowe znaczki pocztowe zintegrowane z nowoczesnym światem multimediów podkreśla Wiesław Włodek.  

Pod kodem umieszczonym na znaczku z wybrzeżem Bałtyku znajduje się film promocyjny o Polsce przygotowany przez MSZ: About Polska. Film ukazuje nasz kraj z lotu ptaka – znalazły się w nim zdjęcia pokazujące krajobrazy i miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, parki narodowe, duże miasta oraz małe malownicze miejscowości. Pod kodem umieszczonym na znaczku z komorą Weimar znajduje się film o Kopalni Soli „Wieliczka”: Dziedzictwo światowej kultury górniczej.  

Komora Weimar w Kopalni Soli „Wieliczka” – przedstawiona na znaczku o wartości 2.60 zł – jest jedną z dwudziestu komór na trzykilometrowej trasie turystycznej po kopalni. Mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy komora Weimar z umieszczonym pośrodku jeziorkiem, powstała na początku XX w. Zielonkawy kolor wody jest efektem eksploatacji w tym miejscu soli zielonej, w blokach dochodzących nawet do 20 tys. metrów sześciennych. Współcześnie wrażenia wizualne potęgują specjalnie przygotowywane spektakle dźwięku i światła, które przyciągają setki gości. Swoją nazwę komora zawdzięcza poecie i uczonemu Johannowi Wolfgangowi von Goethe, który prawdopodobnie w 1790 r. osobiście zwiedzał kopalnię w Wieliczce. Na jego cześć w komorze umieszczono solny pomnik autorstwa górnika-rzeźbiarza Józefa P. Kowalczyka. Odwiedzający to miejsce mogą podziwiać również figurę ducha Skarbnika, który według podań, mieszka w podziemiach i strzeże kopalnianych skarbów. W 1978 r. Kopalnia Soli „Wieliczka” została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 1994 r. została uznana za pomnik historii.

Wybrzeże Bałtyku z malowniczo położonymi miejscowościami, czystym powietrzem i szerokimi plażami jest znane i doceniane przez wszystkich odwiedzających. Polskie wybrzeże to także miasta i miasteczka, szczycące się wielowiekową tradycją i historią. Wiele z nich to piękne kurorty i uzdrowiska. Szlak latarń morskich polskiego wybrzeża, poławianie bursztynu, kąpiele solankowe, fantastyczne klify nadmorskie i unikatowe wydmy, liczne parki narodowe i krajobrazowe – Woliński, Słowiński, Drawski, Szczeciński czy Drawieński, to tylko niektóre z atrakcji turystycznych, jakie może zaoferować odwiedzającym polskie wybrzeże.

O znaczku:
autorka projektu: Marzanna Dąbrowska 
liczba znaczków: 2
wartości 2,60 zł oraz 5,20 zł
nakład: po 160 000 szt.
technika druku: offset
format znaczków: 51 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 8 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 23 lipca 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl