Pocztowcy pielgrzymują na Jasną Górę pod hasłem: „Poczta Polska 460 lat z Maryją dla Niepodległości”

Jak co roku, w drugą sobotę czerwca (9.06) odbędzie się pielgrzymka pocztowców na Jasną Górę.  Ma ona szczególne znaczenie w roku jubileuszu 460-lecia Poczty Polskiej oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pocztowcy tradycyjnie spotkają się przy budynku Poczty Polskiej obok Dworca PKP w Częstochowie i stamtąd przejdą do jasnogórskiego klasztoru. Przy wejściu na plac pod szczytem uczestnicy pielgrzymki, zgodnie z wieloletnią tradycja, złożą pod figurą Matki Bożej róże, swój dar dla Maryi.

- Pielgrzymka pocztowców na Jasną Górę zawsze przebiegała w wyjątkowej atmosferze, jednak ze względu na fakt, iż w tym roku obchodzimy 460-lecie, atmosfera jest szczególnie podniosła. Już po raz dziewiętnasty, wspólnie przekroczymy bramę jasnogórskiego sanktuarium niosąc ze sobą tradycję, ideały i miłość do ojczyzny. To testament naszych przodków, założycieli, który wypełniamy każdego dnia w naszych rodzinach, zakładach pracy oraz w naszych małych społecznościach – mówi prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Z okazji roku jubileuszowego zostanie poświęcony nowy sztandar – Sztandar to symbol naszej tradycji i wartości, przedstawiony jest na nim patron pocztowców Archanioł Gabriel oraz tradycyjna trąbka pocztowa – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej. Sztandar będzie nam towarzyszył w najważniejszych wydarzeniach, jakie co roku odbywają się w naszej firmie oraz w uroczystościach państwowych: 1 września spotykamy się w Gdańsku pod pomnikiem pocztowców, 18 października świętujemy założenie poczty na ziemiach polskich przez Zygmunta Augusta, a 11 listopada uczestniczymy w obchodach odzyskania niepodległości  – dodaje Wiesław Włodek.

Po uroczystej mszy odprawionej w jasnogórskim klasztorze, pocztowcy będą mieli możliwość zwiedzenia Muzeum 600-lecia i Arsenału, a także uczestniczenia w drodze krzyżowej.