Poczta Polska uczciła stulecie polskiej awangardy

Wystawy, koncerty, konferencje, wykłady – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych przez instytucje kultury z okazji obchodów stulecia ruchu awangardowego w Polsce. Poczta Polska włączyła się w nie 27 października br. wprowadzając do obiegu znaczek „100 lat polskiej awangardy”.  

Agata Tobolczyk, artystka projektu, zamieściła na znaczku o wartości 2,60 zł - okładkę pisma Kurier Bloku, autorstwa Mieczysława Szczuki, na znaczku o wartości 3,20 zł - okładkę kwartalnika modernistów Praesens, autorstwa Henryka Stażewskiego, na znaczku o wartości 2,60 zł - okładkę utworu teatralnego Szósta! Szósta!, autorstwa Władysława Strzemińskiego oraz na znaczku o wartości 3,70 zł - okładkę dwutygodnika Zdrój, autorstwa Władysława Skotarka. 

Emisja przypomina o dokonaniach nowatorów drukarstwa w Polsce – poczynając od polskich ekspresjonistów, poprzez krakowską awangardę po grupy BLOK i Praesens, które rewolucjonizowały podejście do architektury, malarstwa, poezji – ale również liternictwa i typografii. Warto dodać, że typografia, sztuka litery i druku jest tak samo ściśle związana z projektowaniem znaczków, jak plakatów czy właśnie druków awangardowych. W czasach awangardy nowoczesna sztuka i typografia odegrała też bardzo ważną rolę w filatelistyce, zwłaszcza w państwach powstałych na nowo po 1918 roku.  

Obchody stulecia polskiej awangardy, zyskały patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jak również Polskiego Komitetu UNESCO.

O znaczku:
autorka projektów: Agata Tobolczyk
liczba znaczków: 4
wartości: 2 x 2,60 zł, 3,20 zł, 3,70 zł
nakłady: po 120.000 sztuk każdego
technika druku: offsetowa
format znaczków: 39,5 x 51 mm
arkusz sprzedażny: 4 różne znaczki w pasku
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 27 października 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl