Wystawa pt. „Operacja (anty)polska NKWD” w gmachu UP 1 w Katowicach

Od 22 września, w gmachu Urzędu Pocztowego 1 w Katowicach przy ul. Pocztowej 9, przez najbliższe cztery tygodnie można obejrzeć przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę pt. „Operacja (anty)polska NKWD”. Ekspozycja została poświęcona przeprowadzonej w latach 1937-1938 operacji wymierzonej w Polaków zamieszkujących tereny Związku Sowieckiego.

Operacja była jedną z zbrodniczych akcji przeprowadzonych w ZSRS według kryteriów narodowościowych w okresie Wielkiego Terroru lat 30-tych. Została rozpoczęta 11 sierpnia 1937 roku i zaplanowana na 3 miesiące. Ostatecznie masowe represje trwały do końca 1938 roku i objęły ponad 135 tys. Polaków, z których 111 tys. zamordowano. Działaniom tym towarzyszyły masowe deportacje rodzin ofiar. W tym roku przypada 80. rocznica tej sowieckiej zbrodni.

Na 14 planszach ekspozycyjnych zaprezentowano rozkaz operacyjny nr 004485 wydany przez Nikołaja Jeżowa, który przejdzie do historii jako początek Operacji Polskiej, podstawowe informacje o tym masowym mordzie, jego okrucieństwo oraz umieszczono sylwetki wybranych ofiar represji NKWD. Wystawa jest formą upamiętnienia ofiar wydarzeń z lat 1937-1938, a także przestrogą i lekcją historii dla żyjących.

– Historię piszą zwycięzcy i ta okrutna reguła jest szczególnie prawdziwa w przypadku ludobójstwa. Operacja Polska to zbrodnia, którą długo próbowano przemilczeć i wymazać z historii powszechnej – powiedział podczas uroczystości otwarcia wystawy Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej. – Dziś w niepodległej Polsce naszym obowiązkiem jest odczytać to, co zamazane, przywrócić to, co usunięte i odsłonić to, co starano się ukryć za grubą kurtyną. Taką historię opowiadamy na tej wystawie, którą Poczta Polska ma zaszczyt gościć w swoim urzędzie – dodał.

Przyczyną prezentacji wystawy w urzędach pocztowych było wprowadzenie do sprzedaży książki prof. Nikołaja Iwanowa pt. „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. Operacja Polska 1937-1938”. Poczta Polska posiada wyłączność na jej sprzedaż, a pozycja znajduje się w bieżącej dystrybucji w placówkach pocztowych w całej Polsce.