Poczta Polska z Medalem Przyjaciela Integracji

Wielka Gala Integracji to doroczne święto polskiego środowiska osób z niepełnosprawnością, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz stołeczny ratusz. Patronatem objął je prezydent Andrzej Duda. Poczta Polska została w tym roku uhonorowana za działania na rzecz udostępniania usług publicznych osobom z niepełnosprawnością.

W liście przesłanym do organizatorów gali prezydent Andrzej Duda gratulował Integracji "zaangażowania w piękne dzieło" tworzenia świata bez barier.

Poczta Polska została uhonorowana Medalem Przyjaciela Integracji za działania na rzecz udostępniania usług publicznych osobom z niepełnosprawnością, szczególnie za stworzenie nowego modelu placówek, które dzięki przyjaznej architekturze zostały wyróżnione certyfikatem „Obiekt bez barier”. Projekt rewitalizacji jest w toku – każdego roku nowe placówki są poddawana certyfikacji.

Medal Przyjaciela Integracji w imieniu Poczty Polskiej odebrali: Paweł Włoch – członek Zarządu – oraz Halina Bąk – członek Rady Nadzorczej.

"Droga na szczyt" – to motto tegorocznej gali, na której gościło 2 tys. osób, a ponad 20 000 śledziło ją on-line. Większość z nich na szczyt dociera najtrudniejszą drogą, przełamując bariery własne i te stawiane przez społeczeństwo.

Na scenie mogliśmy podziwiać artystów, którzy kilka trudnych szczytów mają już za sobą. Gościem specjalnym gali była, pochodząca z Łotwy, brytyjska modelka i gwiazda muzyki pop, Victoria Modesta, która podbiła serca publiczności odważnymi kreacjami ze swoją futurystyczną protezą nogi. Victoria sprawiła, że nie jest to już narzędzie medyczne, ale fantastyczna ozdoba.

Prawdziwą furorę wśród publiczności zrobił zespół November Project integrujący sprawnych i niepełnosprawnych muzyków, którego wokalistą jest (znany z Łąki Łan) Paprodziad. Widzowie rzucili się na scenę, by tańczyć do muzyki bajkowej kapeli.

Medal Przyjaciela Integracji, od 1997 r. wręczany jest osobom, instytucjom i firmom wyróżniającym się otwartością i wrażliwością, działającym na rzecz społecznej integracji osób z niepełnosprawnością. W tym roku, oprócz Poczty Polskiej, Medal Przyjaciela Integracji otrzymali: Związek Banków Polskich i Totalizator Sportowy, a wyróżnienie otrzymało warszawskie Lotnisko Chopina.

Integrację tworzą: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundacja Integracja. Od 20 lata wydają pismo skierowane do osób z niepełnosprawnościami, a od 2003 r. prowadzą również portal niepelnosprawni.pl oraz Centra Integracji łączące potencjalnych pracodawców z niepełnosprawnymi poszukującymi pracy.