@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska: znaczek na 80-lecie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Z okazji 80. rocznicy powstania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek pocztowy, który uświetni jubileuszowe obchody uczelni. Premiera znaczka odbyła się podczas inauguracji Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Wydaniu towarzyszy wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów: znaczki ze stemplem pierwszego dnia obiegu oraz Koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC).

Na znaczku widnieje główny budynek UMCS z charakterystycznym widokiem na miasteczko akademickie, a w tle znajduje się wizerunek Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni. Projekt łączy nowoczesną stylistykę z akademickim dziedzictwem uniwersytetu. Koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) przedstawia monumentalny pomnik Marii Curie-Skłodowskiej, który od 1964 roku stoi w sercu kampusu UMCS. Pomnik, stworzony przez rzeźbiarza Mariana Koniecznego, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych emblematów uczelni. Koperta jest utrzymana w minimalistycznym stylu, w ciemnych odcieniach niebieskiego, uzupełnionych złocistymi akcentami symbolizującymi światło nauki. Całość uzupełnia okolicznościowy datownik z grafiką stylizowanego wizerunku patronki.

UMCS wczoraj i dziś
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej powołano do życia 23 października 1944 roku na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Pierwszym rektorem został profesor Henryk Raabe. Początki uczelni były trudne – brakowało sal wykładowych, sprzętu i podstawowego wyposażenia. Pierwsze zajęcia odbywały się w budynku Gimnazjum Państwowego im. Staszica, a z powodu braku mebli, uczestnicy pierwszego zebrania profesorów i asystentów 25 października 1944 roku musieli zasiadać na beczkach. Na tym też spotkaniu ukonstytuowały się pierwsze władze uniwersytetu. Początkowo UMCS składał się z czterech wydziałów: Przyrodniczego (później przekształconego w Wydział Matematyczno-Przyrodniczy), Rolnego, Weterynaryjnego i Lekarskiego.

Obecnie UMCS jest jedną z najważniejszych uczelni w Polsce. Oferuje blisko 90 kierunków studiów i kształci około 16 tysięcy studentów. W jego ofercie znajduje się ponad 300 specjalności, a mury uniwersytetu opuściło dotąd ponad 267 tysięcy absolwentów. Uniwersytet dynamicznie się rozwija, a studenci aktywnie działają w 120 kołach naukowych.

Uroczystości jubileuszowe
Obchody 80-lecia UMCS zaplanowano na cały rok 2024, a ich najważniejszym punktem jest październikowy Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Na kongres zaproszono wybitnych ekspertów, polityków i osobistości ze świata nauki oraz biznesu. W ramach licznych paneli dyskusyjnych zaplanowano debaty na temat innowacji, rozwoju nauki i roli kobiet w biznesie. Obchody obejmą także wydarzenia artystyczne, takie jak spektakle i koncerty. Ważnym elementem obchodów był jubileuszowy zjazd absolwentów, który odbył się w pierwszych dniach października.

O znaczku z okazji 80 lat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie:
autor projektu znaczka: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 4,90 zł
nakład: 126 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 9 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 21 października 2024 r.