@@include('build/svg-sprite.svg')

Ikony polskiego designu na znaczkach Poczty Polskiej

Poczta Polska przygotowała nową emisję znaczków pocztowych „Polski design". Projekt został zrealizowany we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Emisja obejmuje dwa znaczki sprzedawane w arkuszu czteroznaczkowym (2x2), gdzie walory ułożono naprzemiennie. Na znaczkach przedstawiono fotel „Tulipan” zaprojektowany przez Teresę Kruszewską, który stał się ikoną polskiego wzornictwa powojennego oraz stołek PLOPP autorstwa Oskara Zięty, nowoczesny obiekt wzornictwa przemysłowego, wykorzystujący innowacyjną technologię.

Towarzysząca emisji Koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) zawiera fotografie oraz krótkie biografie projektantów: Teresy Kruszewskiej i Oskara Zięty, a także zdjęcia fotela „Tulipan” i stołka PLOPP. Projekt koperty nawiązuje do kontrastu pomiędzy dwoma różnymi podejściami do designu – tradycyjnym i nowoczesnym, miękkim i twardym, przytulnym i industrialnym. Specjalnie przygotowany datownik okolicznościowy przedstawia nałożone na siebie obrysy fotela „Tulipan” i stołka PLOPP, ilustrując dialog między różnymi epokami i stylami polskiego wzornictwa.

Fotel „Tulipan”
Zaprojektowany w 1973 roku przez Teresę Kruszewską, fotel „Tulipan” był częścią kolekcji mebli wypoczynkowych stworzonych na konkurs organizowany przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego oraz Związek Artystów Plastyków w Poznaniu. Na wystawie MEBLE '73 projekt ten otrzymał Najwyższą Nagrodę Specjalną za wykonanie prototypów w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku (obecnie Fameg). Oryginalność i estetyka tego projektu wynikały z kielichowatej, organicznej formy, będącej owocem eksperymentów artystki nad plastycznymi właściwościami sklejki już w latach 50. Jednak głównym celem jej twórczości nie była sama forma, lecz człowiek i relacja, jaką mebel tworzy z użytkownikiem.
Teresa Kruszewska (1927–2014) była cenioną projektantką mebli, architektką wnętrz, a także profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Vitra Design Museum w Niemczech.

Stołek PLOPP
Stołek PLOPP, zaprojektowany przez Oskara Ziętę, to nowoczesny projekt wzorniczy, który łączy artystyczne podejście z innowacyjną technologią. PLOPP, czyli „Polski Obiekt Ludowy Pompowany Powietrzem”, jest efektem badań nad właściwościami metalu i manifestem technologii FiDU, która umożliwia tworzenie lekkich i wytrzymałych struktur poprzez „kontrolowaną utratę kontroli". Dwa bardzo cienkie arkusze blachy, połączone spawaniem wzdłuż krawędzi, są napompowywane pod wysokim ciśnieniem, co przekształca płaską formę w trójwymiarowy obiekt. Stołek ten zdobył liczne prestiżowe nagrody, w tym Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 oraz Forum AID Award 2009. Oskar Zięta (ur. 1975) to architekt, designer i artysta, absolwent Politechniki Szczecińskiej oraz doktor ETH w Zurychu. Jego prace są doceniane na całym świecie za innowacyjne podejście do designu, inżynierii i technologii.

Polska szkoła designu umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością oraz funkcjonalność z estetyką. Prace Teresy Kruszewskiej i Oskara Zięty stanowią doskonały przykład twórczego wykorzystania technologii, które prowadzi do powstania projektów o unikalnej stylistyce i wyróżniających się w przestrzeni.

Polski design

autorka projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 2
wartości: 4,90 zł każdy
nakład: 100 000 szt. każdego znaczka
technika druku: offset + raster stochastyczny + lakier
format znaczków: 40,5 x 40,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 4 znaczki (2 x 2)
data wprowadzenia do obiegu: 30 sierpnia 2024 r.