@@include('build/svg-sprite.svg')

Atrakcje turystyczne Ziemi Świętokrzyskiej na nowych znaczkach

Ziemia Świętokrzyska została wyróżniona na nowych znaczkach Poczty Polskiej w ramach emisji „Piękno Polski”. Tegoroczna kolekcja, obejmująca sześć znaczków oraz trzy koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC, ma na celu ukazanie piękna polskich krajobrazów i wzbudzenie ciekawości do odkrywania atrakcji turystycznych regionów, które często zaskakują i zachwycają swoim urokiem.

Znaczki z tej emisji nie tylko promują podróże i zachęcają do odkrywania nowych miejsc, ale także pomagają poszerzać horyzonty oraz zgłębiać lokalną historię i kulturę. Wybrane atrakcje Ziemi Świętokrzyskiej zadowolą zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów dawnych dziejów oraz znawców architektury. Poznanie tych miejsc pozwala na chwilę wytchnienia od codzienności, inspiruje i daje szansę na tworzenie niezapomnianych wspomnień.

Tegoroczna emisja obejmuje sześć znaczków poświęconych Parkowi Etnograficznemu w Tokarni, Rzece Nidzie, Sandomierzowi, Kadzielni w Kielcach, Zamkowi Krzyżtopór oraz Zamkowi w Chęcinach. Na trzech kopertach FDC, które uzupełniają kolekcję, umieszczono zdjęcia Parku Etnograficznego w Tokarni, Gór Pieprzowych oraz Rezerwatu Przyrody „Karczówka” z klasztorem pobernardyńskim.

Atrakcje na znaczkach

Park Etnograficzny w Tokarni to niezwykłe miejsce pozwala na podróż w czasie i odkrywanie życia wiejskiego regionu świętokrzyskiego sprzed wielu wieków. Park prezentuje charakterystyczny układ osadniczy wiosek z różnych części Kielecczyzny i jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach. Na obszarze ponad 65 hektarów zgromadzono wszystko, co stanowi tradycję polskiej wsi.

Rzeka Nida to jedna z najbardziej uroczych rzek w Polsce, Nida jest wyjątkowo popularna wśród kajakarzy i miłośników przyrody. Jej malownicze krajobrazy, cisza i spokój przyciągają wielu entuzjastów. Otoczone lasami brzegi Nidy stanowią dom dla licznych gatunków zwierząt, a podczas spływu można podziwiać różnorodność fauny i flory. To doskonałe miejsce na piknik na łonie natury, gdzie można zrelaksować się i cieszyć widokami otaczającej przyrody.

Sandomierz, nazywany czasem „małym Rzymem”, fascynuje swoim wyjątkowym klimatem, średniowieczną zabudową i malowniczym usytuowaniem nad Wisłą. W panoramie miasta można podziwiać wieże i liczne zabytki, w tym Bramę Opatowską, Katedrę Świętego Jana Chrzciciela, Zamek Królewski oraz Kościół św. Michała Archanioła.

Kadzielnia to charakterystyczne wzniesienie w południowo-zachodniej części Kielc stanowi oazę intrygującej przyrody w samym sercu miasta. Dawny kamieniołom, obecnie zalany wodą, utworzył Jezioro Szmaragdowe. Dla poszukiwaczy emocji dostępny jest zjazd tyrolką nad klifami Kadzielni, jedna z najdłuższych tras w Polsce, gwarantująca niezapomnianą przygodę.

Zamek Krzyżtopór wzniesiony z inicjatywy Krzysztofa Ossolińskiego był imponującą rezydencją, łączącą funkcje pałacu mieszkalnego z elementami obronnej twierdzy. Przed powstaniem Wersalu, był to największy pałacowy kompleks w Europie, słynący z luksusu i przepychu. Legenda głosi, że strop w sali jadalnej był wykonany ze szkła, umożliwiając biesiadnikom podziwianie pływających nad nimi egzotycznych morskich ryb. W stajniach zamkowych znajdowały się marmurowe żłoby oraz kryształowe lustra, które rozświetlały pomieszczenia.

Zamek w Chęcinach był ceniony przez monarchów ze względu na swoje wyjątkowe walory obronne. Władysław Łokietek umieścił tu skarbiec koronny, aby ochronić go przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Krzyżaków. Królowa Bona Sforza, małżonka Zygmunta I Starego, jest najbardziej znaną postacią związaną z zamkiem. Po śmierci króla skonfliktowana ze swoim synem, Zygmuntem Augustem, podjęła decyzję o opuszczeniu Polski. Zgromadzona przez lata fortuna została załadowana na kilkaset wozów, lecz podczas przeprawy przez rzekę Nidę drewniany most nie wytrzymał obciążenia i zawalił się, a część skarbów zatonęła w rzece. Według legendy duch królowej Bony wciąż pojawia się na zamku, poszukując swoich utraconych bogactw.

Znaczki promujące turystykę

W 2022 r. Poczta Polska rozpoczęła emisję „Piękno Polski” przyrodniczymi i krajobrazowymi znaczkami pocztowymi prezentującymi wyjątkowe miejsca Podlasia. Na sześciu walorach filatelistycznych pojawiły się: Pałac Branickich w Białymstoku, meczet w Kruszynianach, prawosławny monastyr w Supraślu, zabytkowy kościół w Tykocinie, rezerwat żubrów w Białowieskim Parku Narodowym i malownicza panorama Drohiczyna – to perły Podlasia, uchwycone na zdjęciach, wykorzystanych w najnowszej serii znaczków pocztowych.

Rok później na znaczkach tej emisji ukazano synagogę w Szczebrzeszynie, Bazylikę kolegiacką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, panoramę rynku w Zamościu, Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Hrubieszowie, koniki polskie z Roztocza oraz Kościół św. Ducha w Kodniu. Wraz z serią sześciu znaczków ukazały się trzy koperty FDC z widokami krajobrazów Roztoczańskiego Parku Narodowego.

W 2023 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu również znaczki z serii „Polska Zobacz Więcej” prezentujące piękno Bieszczad Zachodnich i powierzchniowy pomnik przyrody Krzywy Las. W 2022 roku wydano dwa znaczki z tej samej serii, które prezentowały zabytkowe kamienice oraz ratusz w Zamościu, a także pełen tajemnic zamek Czocha. W edycji z 2020 roku znalazły się znaczki przedstawiające Biebrzański Park Narodowy oraz GEOPARK Łuk Mużakowa, a emisja z 2018 roku była poświęcona wybrzeżu Bałtyku i komorze Weimar w Kopalni Soli „Wieliczka”.

O znaczkach:

autor projektu znaczka: Paweł Myszka

liczba znaczków : 6

wartość: 4,90 zł

nakład: 540 000 szt. łącznie

technika druku: offset

format znaczka: 51mm x 39,5 mm

papier: fluorescencyjny

data wprowadzenia do obiegu: 27.05.2024 r.