@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska: Emisja filatelistyczna z okazji Światowego Dnia Pszczół

Pszczoły to swoiści stróżowie ekosystemu, o których należy dbać w sposób szczególny. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Poczta Polska wprowadziła dziś do obiegu specjalny znaczek pocztowy przedstawiający tego niezwykle pożytecznego owada.

Na znaczku przedstawiona została pszczoła w trakcie zbierania pyłku kwiatowego, przypominając nam o nieocenionym wkładzie pszczół w ekosystem. Wydaniu towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), której tło stanowią plastry miodu, a centralnym elementem jest pszczelarz podczas pracy przy ulach. Całość uzupełnia datownik z graficznym przedstawieniem pszczoły na plastrze miodu oraz informacją o dniu i dacie wprowadzenia emisji do obiegu. Znaczek jest dostępny w arkuszu sprzedażnym zawierającym 5 znaczków i 1 przywieszkę.

Emisja ma na celu nie tylko upamiętnienie Światowego Dnia Pszczół, ale również zwrócenie uwagi na konieczność ochrony tych niezwykle istotnych dla naszego ekosystemu owadów.

Pszczoły odgrywają ważną rolę w zapylaniu roślin, a ponad 87% gatunków roślin na świecie korzysta z ich pracy. Niestety, malejąca populacja pszczół to poważny problem dla bioróżnorodności, którego przyczyną jest m.in. nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin.

Warto także wspomnieć, że pszczoły to nie tylko znakomici zapylacze, ale także producenci miodu, wosku i propolisu, które mają szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Dodatkowo, pszczeli jad wykorzystywany jest w terapiach przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Pamiętajmy, że każdy z nas może wspomóc ochronę pszczół, podejmując proste działania. Pozostawienie w ogrodzie fragmentów trawnika nieskoszonego, gdzie mogą rozwijać się kwietne łąki, stanowi źródło pożywienia dla pszczół i innych zapylaczy. Sadzenie różnorodnych roślin miododajnych, które kwitną w różnych porach roku, zapewnia pszczołom stały dostęp do pożywienia przez cały sezon. Ważna jest także rezygnacja z wypalania traw, łodyg i kwiatów zeszłorocznych, ponieważ stanowią one schronienie dla wielu gatunków owadów, w tym pszczół. Stworzenie miejsc z wodą, wystawianie specjalnych poidełek, szczególnie w słoneczne dni, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, pozwala pszczołom na bezpieczne nawodnienie się bez ryzyka utraty życia przez utonięcie. Te pozornie drobne działania mogą mieć ogromny wpływ na zachowanie populacji pszczół i utrzymanie harmonii w przyrodzie.

O znaczku:

autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 4,90 zł
nakład: 125 000 szt.
technika druku: offset + raster stochastyczny
format znaczka: 40,5 x 40,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 5 znaczków + jedna przywieszka
data obiegu: 20 maja 2024 r.