@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska: emisja, którą zachwyci się każdy miłośnik przyrody

W najbliższy piątek Poczta Polska wprowadzi do obiegu cztery nowe znaczki pocztowe emisji „Ptaki polskich parków". Wydawnictwa prezentują gatunki ptaków, które można zobaczyć w polskich parkach krajobrazowych, narodowych czy miejskich.

Na znaczkach autorstwa Pawła Myszki umieszczono barwne fotografie dzięcioła dużego, strzyżyka, dzwońca oraz pierwiosnka. W arkuszu sprzedażowym znalazły się po dwa znaczki z każdego rodzaju. Emisja obejmuje ponadto dwie koperty Pierwszego Dnia Obiegu (FDC). Wydawnictwu towarzyszy okolicznościowy datownik w formie znaku graficznego jarzębiny, w którym umieszczono informację o dacie i miejscu wprowadzenia do obiegu.

Celem emisji przedstawiającej ptaki zamieszkujące polskie parki jest przede wszystkim ukazanie piękna polskiej przyrody.  Wydawnictwo pełni również funkcję edukacyjną - dzięki wspaniałym fotografiom ptaków umieszczonych na znaczkach, możemy uczyć się je rozpoznawać i poprawnie nazywać. Warto wspomnieć, że coraz bardziej popularny w Polsce staje się birdwatching (ang.), czyli amatorskie obserwowanie ptaków. Nie wymaga profesjonalnego sprzętu, choć pomocna może okazać się zwykła lornetka. Na świecie birdwatching jest szczególnie popularny w obydwu Amerykach i na Wyspach Brytyjskich. W Ameryce Północnej i Południowej aż 20 proc. mieszkańców deklaruje obserwację ptaków jako sposób na relaks, na Wyspach Brytyjskich miłośników ptaków szacuje się na 4 miliony osób. Co więcej, w wielu krajach turystyka ornitologiczna jest już traktowana jako komercyjny biznes, a miłośnicy ptaków są w stanie odbyć dalekie podróże, aby zobaczyć rzadkie gatunki. Polska, ze swoją unikalną przyrodą, parkami narodowymi i czystymi lasami, stanowi doskonałe miejsce do rozwoju ekoturystyki w formie birdwatchingu

Niezwykłe ptaki na polskich znaczkach

Dzięcioł duży (Dendrocopos major) fascynuje nie tylko swoim pięknym upierzeniem, ale także niezwykłymi adaptacjami, takimi jak specjalne struktury w mózgu i kościach międzyczaszkowych, które chronią go podczas intensywnego bicia w drewno.

Strzyżyk (Troglodytes troglodytes) to malutki ptak ożywiający zimowe krajobrazy naszych parków. Żywi się głównie owadami, ale podczas zimy dietę uzupełnia nasionami i jagodami, co pokazuje niezwykłe przystosowanie do różnorodnych warunków środowiskowych.

Dzwoniec (Chloris chloris) należy do najmniejszych europejskich ptasich gatunków. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo głośny. Słynie z tego, że melodyjnymi dźwiękami tworzy bogaty repertuar wokalny.

Pierwiosnek (Phylloscopus collybita) – pomimo swojego sympatycznego wyglądu potrafi być niezwykle waleczny, broniąc zaciekle swojego terytorium przed intruzami.

Poczta Polska promuje polską faunę

W 2022 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu pierwsze znaczki emisji „Ptaki polskich parków”, przedstawiające kowalika, wróbla, bogatkę i modraszkę. W tym samym roku Spółka wydała również znaczki we wspólnej emisji z Pocztą Argentyny. Przedstawiono na nich ptaki występujące jedynie w dwóch regionach – polską czubatkę w Europie oraz argentyńskiego garncarza rdzawego w Ameryce Południowej. W kolejnym roku w emisji „Ptaki polskich parków” zaprezentowano szpaka, grubodzioba, rudzika i trznadla.

Pierwsze dwa wydania emisji „Polskie ptaki” objęły znaczki w formie bloków, przedstawiające zimorodka zwyczajnego w 2014 r., a w 2019 r. bociana białego, czarnego, czaplę białą oraz siwą. W 2015 i 2017 roku do obiegu trafiły znaczki z ośmioma gatunkami rodzimych sów, m.in. puchacza, płomykówki, puszczyka mszarnego czy uszatki. W 2019 roku wszedł do obiegu znaczek emisji „Europa” prezentujący ziębę zwyczajną. W tym samym roku ukazały się również znaczki, które powstały we współpracy z Pocztą Singapurską. Na znaczkach przedstawiono ptaki występujące w obu krajach: dzioborożca białobrzuchego i sokoła wędrownego.

Konsultantem merytorycznym emisji „Ptaki polskich parków” jest Pan Andrzej Kruszewicz – wybitny polski ornitolog, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pomysłodawcą emisji i autorem wszystkich zdjęć ptaków, które zostały zamieszczone w grafice znaczków jest Pan Maciej Zdziarski.

O znaczku:

autor projektu: Paweł Myszka
autor zdjęć: Maciej Zdziarski
liczba znaczków: 4
wartości: 3,90 zł każdy
nakład: 112 000 szt. każdego znaczka
technika druku: offset + raster stochastyczny
format znaczka: 51 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 8 znaczków (4×2)
data obiegu: 16.02.2024 r.