@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska: Chiński smok na znaczku pocztowym

Chiński Nowy Rok pod znakiem smoka rozpoczął się 10 lutego br., a już 14 lutego Poczta Polska wprowadzi do obiegu kolejny znaczek pocztowy emisji Chińskie znaki zodiaku. Smok w chińskiej kulturze odgrywa ważną rolę. Uważa się go za istotę o nadzwyczajnej mocy symbolizującą siłę, potęgę, szczęście i dobrobyt.

Na nowym znaczku centralnie umieszczono w ozdobnym ornamencie srebrną głowę smoka osadzoną na szyi pokrytej łuską. Projekt waloru jest kreacją własną artysty plastyka Andrzeja Gosika.

Oprócz znaczka pocztowego, Poczta Polska wydała również kopertę Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), na której umieszczono grafikę czerwonych lampionów, utożsamianych w chińskiej tradycji z radością i szczęściem. Lampiony umieszczono na kopercie w taki sposób, że układają się w piękny i energetyczny wzór. Zarówno koperta, jak i znaczek, utrzymane są w kolorystyce czerwono-złotej, doskonale oddając istotę Chińskiego Nowego Roku, często obecną w jego obchodach i dekoracjach. Kolor czerwony, tradycyjnie w chińskiej kulturze, kojarzony jest ze szczęściem i fortuną. Kolor złoty uosabia natomiast bogactwo, dobrobyt, nobilitację, szczęście oraz potęgę i władzę.

Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik z informacją o miejscu i dacie wprowadzenia do obiegu.

Rola smoka w kulturze chińskiej

Smok odgrywa istotną rolę w chińskiej kulturze i tradycji. W chińskim kalendarzu zwierzęcym rok smoka to jeden z dwunastu cyklicznych lat. Smok jest jednym z najbardziej znaczących i szanowanych symboli w kulturze. Jest atrybutem władzy cesarskiej i często pojawia się w dekoracjach, sztuce i architekturze, szczególnie w Pałacu Cesarskim w Pekinie. W Chińskim Nowym Roku, obchody często zawierają smocze tańce i parady. W mitologii chińskiej, smok symbolizuje siłę, szczęście, mądrość i dobrobyt. Osoby urodzone w roku smoka są często opisywane jako odważne, pewne siebie, ambitne i pełne energii. Posiadają silną osobowość i zazwyczaj osiągają sukces w życiu. Mają tendencję do bycia liderami i przejęcia kontroli.

Chiński horoskop obejmuje 12 znaków zodiaku. Zmieniają się one co rok, a nie co miesiąc – ponieważ bazują na kalendarzu księżycowym. Symbolizuje je 12 różnych zwierząt. Z tego powodu rok pod znakiem danego zwierzęcia powtarza się co 12 lat. Kolejny rok smoka wypadnie dopiero za 12 lat, czyli w 2036 roku.

O znaczku:

autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 128 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 45 x 45 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 8 znaczków
data obiegu: 14.02.2024 r.