@@include('build/svg-sprite.svg')

Znaczek okolicznościowy Poczty Polskiej z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej

14 października 1773 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego powołano Komisję Edukacji Narodowej. W tym roku obchodzimy 250. rocznicę tego doniosłego wydarzenia. Z okazji jubileuszu Poczta Polska, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, przygotowała specjalną emisję filatelistyczną. Znaczek zostanie wprowadzony do obiegu 14 października.

Dziedzictwo Komisji Edukacji Narodowej

250 lat temu została powołana Komisja Edukacji Narodowej – pierwsza na ziemiach polskich i w Europie centralna świecka władza oświatowa. Działalność KEN stanowiła największe osiągnięcie kulturalne polskiego oświecenia. Z jej dziedzictwa czerpały kolejne pokolenia, szczególnie w trudnych czasach zaborów. Tegoroczny jubileusz jest okazją do przypomnienia i upamiętnienia dziedzictwa KEN.

Odważne i nowatorskie reformy KEN są dla nas szczególną inspiracją, a jednocześnie ogromnym zadaniem, by troszczyć się o jak najwyższą jakość polskiej edukacji. Chcemy, aby szkoła była nie tylko miejscem zdobywania nowej wiedzy, ale także twórczego działania, kreatywnego tworzenia, eksperymentowania i odkrywania swoich mocnych stron. Nie zapominamy o przeszłości i dziedzictwie poprzednich pokoleń. Szczególną wagę przywiązujemy do wychowania w duchu patriotyzmu i szacunku do narodowej tradycji. Bez tej pamięci o przeszłości trudno o zrozumienie teraźniejszości – wskazuje Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki.

Komisja Edukacji Narodowej została powołana niezwykle trudnych warunkach – tuż po pierwszym rozbiorze Polski. To właśnie ta instytucja dogłębnie zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego oraz nowoczesny program kształcenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla wielu pokoleń Polaków.

Rocznica 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej ma dla nas wszystkich szczególne znaczenie, nie tylko historyczne. To wyjątkowa okazja, by razem uczcić dziedzictwo edukacyjne, które kształtuje nasze społeczeństwo od pokoleń. Kilkudziesięciotysięczna kadra nauczycielska wychowana przez Komisję, która z dumą kontynuowała działalność w jej duchu mimo utraty niepodległości przez Rzeczpospolitą wychowała kolejne pokolenia nowocześnie wykształconej młodzieży. Najnowsza emisja ma podkreślić, że edukacja jest fundamentem naszej tożsamości i kluczem do lepszego jutra – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Znaczek okolicznościowy z okazji jubileuszu 250. rocznicy powołania KEN

Na znaczku przedstawiono podobiznę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na podstawie obrazu autorstwa Marcello Bacciarellego, który znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono nazwę emisji „250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej” oraz napis: POLSKA. W lewym górnym rogu znajduje się oznaczenie wartości, a wzdłuż prawego boku napis: król Stanisław August Poniatowski.  Emisji towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) oraz datownik.

Przy realizacji emisji współpracowano także z Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie i Archiwum Głównym Akt Dawnych.

O znaczku:

autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1
wartość: 2 zł
nakład: 3 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data obiegu: 14 października 2023 r.