@@include('build/svg-sprite.svg')

Kolejna wielka inwestycja Poczty Polskiej zakończona. Nowy sorter i rozbudowana hala w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą

Poczta Polska oddała do użytku, w pełni zmodernizowane i wyposażone w nowy sorter, centrum logistyczne w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Koszt inwestycji to ponad 62 mln zł. Jest to już trzeci - po Lublinie i Wrocławiu - obiekt w tym roku, w którym uruchomiono nowoczesną maszynę sortującą.

Dotychczasowy obiekt Spółki został całkowicie zmodernizowany tak, aby umożliwić montaż maszyny do automatycznego sortowania przesyłek KEP. Obiekt został wyposażony w dodatkowych 10 doków przeładunkowych, pomieszczenia biurowe, socjalne, techniczne i porządkowe. Zmianie uległ również układ wewnętrznych dróg komunikacyjnych. W ramach prac adaptacyjnych zostały dobudowane dwa obiekty o łącznej powierzchni 900 m2. Nowo powstała powierzchnia magazynowo-ekspedycyjna pełni funkcję wsparcia dla procesów logistycznych związanych z wydawaniem przesyłek kurierom, co ułatwia 14 nowych bram kurierskich. Drugi obiekt to dwukondygnacyjny biurowiec, w którym znajdują się m.in. pomieszczenia biurowe, szkoleniowe, techniczne i socjalne.

Poczta Polska konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania logistyczne, co znajduje odzwierciedlenie w nowo uruchamianych centrach logistycznych Spółki. Wartość inwestycji w Lisim Ogonie, Wrocławiu i Lublinie sięga 220 mln zł. Jest to największa jednorazowa inwestycja w automatyzację procesów logistycznych od początku historii Spółki. Dążymy do tego, aby szybko i sprawnie obsługiwać powierzone nam paczki, jeszcze skuteczniej konkurując o wymagającego Klienta. Podbydgoska sortownia to obecnie w pełni nowoczesne centrum logistyczne, które będzie teraz obsługiwało przesyłki KEP nie tylko z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, ale również stanie się wsparciem dla pozostałych jednostek logistycznych Spółki podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Równolegle z pracami adaptacyjnymi realizowany był montaż sortera przez firmę Beumer Group. Wykonawca, na indywidualne zamówienie Poczty Polskiej, zaprojektował i zamontował maszynę w technologii „Cross-Belt”, umożliwiającą obsługę 8-9 tys. przesyłek na godzinę. Sorter wyposażony jest w 4 linie wprowadzania automatycznego, 4 podajniki ręczne KEP, 2 podajniki teleskopowe, strefę kodowania ręcznego z dwoma stanowiskami, 96 ześlizgów kierunkowych, 52 ześlizgi pionowe i 2 ześlizgi specjalne oraz strefę podawania ręcznego małych przesyłek bezpośrednio na tace sortera (7 stanowisk).

W ramach projektu rozbudowy Architektury Sieci Logistycznej realizowana jest również budowa oraz umaszynowienie centrum logistycznego w Ciemnem pod Radzyminem. Planowane są również kolejne lokalizacje w obszarze Łodzi, Krakowa oraz Rzeszowa.

–  Poczta Polska, dbając o nowoczesność i innowacyjność rozwiązań logistycznych, inwestuje w nowy park maszynowy. Naszym celem jest znaczący wzrostów przychodów z przesyłek kurierskich, aby go osiągnąć inwestujemy w automatyczne sortery oraz systemy informatyczne, a także pozyskujemy i modernizujemy nowe hale do sprawnej obsługi różnego rodzaju przesyłek – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej. 

Dzięki wsparciu w 2021 r. kwotą 190 mln zł. przez Ministerstwo Aktywów Państwowych udało się zrealizować zakup i montaż nowoczesnych sorterów oraz dostosowanie istniejących obiektów logistycznych. Pełna kwota nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na ten cel to ponad 350 mln zł.

Poprzez wspomniane wyżej inwestycje Spółka realizuje projekt płynnej transformacji obecnej sieci logistycznej w kierunku zwiększającego się wolumenu przesyłek KEP (kurier, ekspres, paczka) i e-commerce.

Fot: Polska Agencja Prasowa