@@include('build/svg-sprite.svg')

Odsiecz Wiedeńska w cyfrowym wydaniu. Poczta Polska wprowadza limitowaną emisję Kryptoznaczka

Poczta Polska kontynuuje formułę łączenia tradycji z nowoczesnością, wprowadzając na rynek nową, limitowaną emisję Kryptoznaczka. Cyfrowy walor filatelistyczny upamiętnia jedno z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Europy – Odsiecz Wiedeńską. Kolekcja, dostępna od 12 września w nakładzie tylko 1800 egzemplarzy, zostanie wydana z okazji tegorocznych obchodów 340. rocznicy tryumfu Polaków nad tureckimi najeźdźcami.

Do projektu graficznego Kryptoznaczka emisji „Odsiecz Wiedeńska" wykorzystano słynny obraz Jana Matejki zatytułowany „Jan Sobieski pod Wiedniem" który artysta namalował w latach 1882-1883. Dzieło sztuki przedstawiające zwycięstwo pod Wiedniem obecnie znajduje się w kolekcji Muzeów Watykańskich.

Osoby zainteresowane limitowanym Kryptoznaczkiem „Odsiecz Wiedeńska" mogą nabyć go od 12 września podczas wydarzeń towarzyszących tej emisji oraz na oficjalnych stronach internetowych: filatelistyka.poczta-polska.pl lub nft.poczta-polska.pl.

Tradycyjne foldery filatelistyczne z dodatkiem specjalnym NFT

Elementem kolekcji „Odsiecz Wiedeńska” jest folder z tradycyjnym nieperforowanym znaczkiem tej emisji w nakładzie 1 tys. egz. Co więcej, do każdego egzemplarza folderu zostanie dołączona specjalna wkładka z tokenem NFT i listem miłosnym napisanym dzień po zwycięskiej bitwie przez króla Jana III Sobieskiego do jego żony, Marii Kazimiery d’Arquien, zwanej Marysieńką. Emisji towarzyszyć będzie również Kryptokoperta NFT opatrzona Kryptostęplem, która ukaże się w nakładzie zaledwie 200 egzemplarzy. To pierwsze tak rozbudowane cyfrowe wydawnictwo Poczty Polskiej.

Zwiastun nowego Kryptoznaczka: Talar Filatelistyczny z portretem Jana III Sobieskiego

Zapowiedzią emisji Kryptoznaczka „Odsiecz Wiedeńska” jest talar filatelistyczny “Król Jan III Sobieski” - wymienialny, jednorazowy token kryptowalutowy, pełniący rolę kuponu podarunkowego. Może on zostać wymieniony na cyfrową kategorię Kryptoznaczka z kolekcji głównej, której wydanie zaplanowane jest na październik br.

Projekt talara przedstawia grafiki zawierające portret Jana III Sobieskiego stworzony przez Lafona według rytownika Charlesa Verniera. Źródło tej grafiki to zbiory Cyfrowej Kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie. Dodatkowo, w projekcie użyto herbu Janina pochodzącego z dzieła Józefa Łoskiego zatytułowanego "Jan Sobieski, jego rodzina, towarzysze broni i współczesne zabytki" (Warszawa, 1883 r.). Źródłem grafiki są zbiory Biblioteki Narodowej. W projekcie znalazł się również wizerunek husarii, który został zaczerpnięty z książki autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowanej "Wizerunki książąt i królów polskich" pochodzącej z roku 1888. Oryginalny egzemplarz grafiki znajduje się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.  

Globalna ekspansja Pierwszego Polskiego Kryptoznaczka

Za pośrednictwem strony nft.poczta-polska.pl założono już ponad 960 klaserów służących do kolekcjonowania cyfrowych znaczków pocztowych. W klaserach użytkownicy serwisu mogą kolekcjonować nie tylko polskie Kryptoznaczki, lecz także wydawnictwa cyfrowe innych operatorów pocztowych. W kryptoklaserach zgromadzono już 7 tys. przedmiotów kolekcjonerskich, a liczba ta nieustannie się zmienia i rośnie.

Na uwagę zasługuje również serwer Kryptoznaczka na komunikatorze Discord cieszący się powodzeniem cyfrowego środowiska kolekcjonerów. Jest to doskonałe miejsce do dzielenia się swoją pasją i wymiany zdań, a także zdobycia wiedzy o rynku NFT, technologiach Web3 i rozwiązaniach technicznych polskiego Kryptoznaczka. Poczta Polska ma także ponad 6 tys. subskrypcji newslettera polskiego i ponad 200 anglojęzycznego, regularnie trafiającego z najważniejszymi aktualnościami o Kryptoznaczkach do wszystkich zainteresowanych osób.

Kryptoznaczki Poczty Polskiej wspiera DAO – elitarne grono pasjonatów cyfrowej filatelistyki. Misją DAO jest rozwijanie społeczności promującej wiedzę o digitalowych projektach filatelistycznych oraz wspieranie dynamicznie rozwijającego się innowacyjnego rynku kolekcjonerskiego, opartego na technologii blockchain/NFT.