@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska zaprezentowała znaczek pocztowy emisji „Amerykańscy piloci w obronie Lwowa 1920”

17 sierpnia br. Poczta Polska zaprezentowała specjalny znaczek pocztowy emisji „Amerykańscy piloci w obronie Lwowa 1920”. Emisji towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) oraz datownik.

Prezentacja znaczka pocztowego odbyła się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Autor projektu emisji, Roch Stefaniak, przedstawił na znaczku samolot 7 Eskadry Myśliwskiej im. T. Kościuszki oraz wizerunki pilotów: mjr Cedrica Fauntleroya oraz kpt. Meriana C. Coopera. W tle grafiki widoczny jest zarys mapy Lwowa. W dolnej części waloru umieszczono flagi Polski i USA oraz herb 7 Eskadry Kościuszkowskiej.

Dzięki inicjatywie i staraniom kpt. Meriana C. Coopera, amerykańscy ochotnicy zasłynęli udziałem w wojnie polsko-bolszewickiej w ramach 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Eskadra walczyła nad przesuwającą się linią frontu między Lwowem, a Kijowem. Piloci wyróżnili się szczególnie w walkach z konnicą marszałka Budionnego. W kluczowym dla losów wojny sierpniu 1920 r., Amerykanie wykonali 79 lotów bojowych i w opinii wielu fachowców uchronili Lwów przed wkroczeniem do miasta oddziałów Budionnego.

Sam kpt. Merian C. Cooper dostał się do niewoli, z której udało mu się uciec. Natomiast trzech innych amerykańskich lotników zginęło podczas wykonywania lotów w eskadrze i zostali pochowani na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Pozostali piloci wrócili po wojnie do Stanów Zjednoczonych. Wszyscy zostali członkami honorowymi powstałego w 1921 r. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP).

 

O znaczku:

autor projektu: Roch Stefaniak
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 120 000
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków
data obiegu: 17 sierpnia 2023