Łódź na 7 milionach znaczków Poczty Polskiej

Poczta Polska zaprezentowała nowy znaczek pocztowy, związany z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi. Na obiegowym walorze filatelistycznym, wydanym w nakładzie 7 milionów sztuk, umieszczono fotografię Pałacu Rodziny Poznańskich, budowli uchodzącej za jeden z symboli miasta.

Pałac Rodziny Poznańskich to pałac fabrykancki z XIX wieku. Ze względu na swoją wielkość i liczne dekoracje, zwany jest „Łódzkim Luwrem”. Niegdyś stanowił najbardziej reprezentacyjną część ogromnego zespołu fabryczno-rezydencjonalnego, wzniesionego na przestrzeni kilku dekad przez jeden z najzamożniejszych rodów fabrykanckich Łodzi.

- Łódź to jedno z najważniejszych polskich miast. Można powiedzieć, że 600-letnia już metropolia znajduje się w samym sercu kraju. Poza niewątpliwym walorem geograficznym Łodzi, miasto to obfituje w liczne perełki architektoniczne. Poprzez walor filatelistyczny pragniemy uhonorować długoletnią historię i rozwój tego obszaru. Zarówno projekt znaczka pocztowego, jak i koperty pozwolą uwiecznić unikalne wzory i symbolikę, związaną z Łodzią, odzwierciedlając jej dawne, a także współczesne cechy charakterystyczne – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Wydanie znaczka wzbogacone zostało kopertą FDC przedstawiającą fotografię zrewitalizowanego dworca Łódź Fabryczna. Uzupełnieniem jest datownik w postaci historycznej pieczęci miejskiej Łodzi z 1577 roku. Nakład znaczka obiegowego emisji „600-lecie Łodzi” wynosi 7 000 000 sztuk. Jego wartość umożliwia uiszczenie opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną w formacie S i ekonomiczną kartkę pocztową.

Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej podczas konferencji z okazji 600. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich. W odsłonięciu wzięli udział m.in. Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii oraz Włodzimierz Tomaszewski - Minister ds. Samorządu i Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rys historyczny Łodzi

Dnia 29 lipca 1423 r. Łodzi nadano prawa miejskie, a pod koniec XV w. przywileje królewskie dotyczące jarmarków i targów. Mieszkańcy przez długi czas utrzymywali się z rzemiosła oraz handlu płodami rolnymi i zwierzętami. Od XVI w. Łódź mogła pochwalić się ośmioma młynami oraz warsztatami cieśli, rzeźników i bednarzy. Powstał prowizoryczny ratusz, zbudowano także kościół i szkołę. W 1820 r. Łódź liczyła już około 700 mieszkańców i była uznawana za miasto fabryczne, dzięki Stanisławowi Staszicowi i Rajmundowi Rembielińskiemu, którzy rozwinęli tu przemysł włókienniczy. Opracowano koncept „Nowego miasta” – powstał rynek na planie ośmiokąta z wytyczoną od niego nową drogą, wzdłuż której niegdyś przebiegał trakt piotrkowski – tak narodziła się najsłynniejsza z łódzkich ulic – Piotrkowska. Głównymi architektami rozwoju przemysłowego Łodzi byli fabrykanci Ludwik Geyer, Karol Scheibler i Izrael Poznański.

Przed I wojną światową miasto miało już pół miliona mieszkańców (w ciągu niecałych 100 lat nastąpił 500-krotny wzrost liczby mieszkańców!) i było traktowane jako ośrodek przemysłu włókienniczego. Pielęgnowano rozwój kulturalny, otwierając kina, muzea, teatry, hotele. Na ulicach mieszały się języki, kuchnie, religie, narodowości – w mieście mieszkali głównie Polacy i Żydzi, ale nie brakowało także Niemców i Rosjan. Kres przemysłowej potęgi nadszedł wraz z II wojną światową. Po wojnie odbudowany został przemysł włókienniczy, który załamał się jednak wskutek przemian gospodarczych. W mieście powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych nazywana „fabryką snów”, w której kręcono zdjęcia do większości powojennych polskich filmów, a także słynna „Filmówka”. W Łodzi istnieje również jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Na szlaku filmowej Łodzi jest Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej. Wzorowana na hollywoodzkiej Alei Sławy składa się z ponad 60 gwiazd poświęconych aktorom, reżyserom, operatorom i twórcom muzyki filmowej.

Warto przypomnieć, że architektura Łodzi pojawiała się już wcześniej na walorach filatelistycznych wprowadzanych przez Pocztę Polską. W 2004 roku, w emisji „Miasta polskie”, na zaprezentowanym znaczku pocztowym ukazano fragment kościoła Zesłania Ducha Świętego.

O znaczku:

Autor projektu: Andrzej Gosik
Liczba znaczków: 1
Wartość: 3,90 zł
Nakład: 7 000 000 szt.
Technika druku: rotograwiura
Format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
Papier: fluorescencyjny
Arkusz sprzedażny: 100 znaczków
Data obiegu: 29 lipca 2023 r.