Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek okolicznościowy emisji „Lech Kaczyński - Prezydent m.st. Warszawy (2002-2005)”

18 listopada br. w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano nowy, okolicznościowy znaczek pocztowy emisji „Lech Kaczyński - Prezydent m.st. Warszawy (2002-2005)”. W tym dniu, 20 lat temu, późniejsza głowa państwa została zaprzysiężona na Prezydenta Stolicy. Lech Kaczyński był pierwszym włodarzem miasta wybranym bezpośrednio przez mieszkańców.

Trzyletnia prezydentura Lecha Kaczyńskiego przyczyniła się do wzrostu znaczenia stolicy zarówno w kraju, jak i za granicą. Jedną z najważniejszych inicjatyw podjętych przez urzędującego od 2002 r. Prezydenta m.st. Warszawy było wybudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego. To niezwykle ważne miejsce pamięci nie tylko popularyzuje wiedzę historyczną, ale także wzmacnia przywiązanie warszawiaków do miasta, o które tak ofiarnie walczyli nasi przodkowie. Muzeum Powstania Warszawskiego od 15 lat jest jedną z najchętniej odwiedzanych instytucji kultury w Polsce. Liczne wystawy, koncerty, filmy i wydawnictwa spopularyzowały temat Sierpniowego Zrywu – wśród kolejnych pokoleń Polaków, stanowiąc formę hołdu dla uczestników walki o wolność stolicy.

W uroczystej prezentacji najnowszego znaczka udział wzięli m.in. Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Dariusz Figura, Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Warszawy, Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Krzysztof Falkowski – Prezes Zarządu Poczty Polskiej S.A., Andrzej Bodziony – Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej, Wojciech Krysztofik – Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej, Wiesław Włodek – Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński o Lechu Kaczyńskim jako prezydencie Warszawy:  Praca dla Warszawy była wielkim i niełatwym wyzwaniem ale przynosiła memu Śp. Bratu wiele radości i satysfakcji. Kandydując na prezydenta Stolicy obiecywał: „Warszawa, podobnie jak i cały kraj, wymaga gruntownej przebudowy i naprawy. W stolicy nagromadziło się wiele patologii. Widzimy je w urzędach, służbie zdrowia, oświacie, kulturze, na ulicy… Mieszkańcy naszego miasta co i rusz napotykają rozmaite przeszkody utrudniające zwykłe, codzienne życie. Chcę to zmienić i wiem, jak to zrobić.” I rzeczywiście podjął takie działania które przyniosły efekty. To była przełomowa pod każdym względem prezydentura. W ciągi trzech lat mój Śp. Brat uzdrowił sytuację w mieście, wprowadził nowe standardy, oddał Warszawę warszawiakom.

W czasie swojej prezydentury w Warszawie, Śp. Profesor Lech Kaczyński wszystkie wysiłki poświęcił temu by odzyskała ona status stolicy silnego europejskiego państwa. Dlatego też zainicjował budowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent chciał pokazywać Warszawę jako miasto o wyjątkowej historii, którą tworzyły pokolenia bohaterskich synów naszego narodu, ale również podkreślać, że jest to stolica przyszłości – zapewniająca rozwój, bezpieczeństwo i pomyślność swoim mieszkańców. To zadanie realizował z wielką determinacją, postrzegając urząd Prezydenta Warszawy jako służbę narodowi i Polsce – zaznaczył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin.

Dziś obchodzimy rocznicę, kiedy Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy. Postanowił nie być tylko administratorem stolicy, ale ją zmieniać. Wygrywając wybory, Prezydent Lech Kaczyński miał wizję, postawił na bezpieczeństwo, na wzrost wydatków na kulturę i oświatę. My jako rządzący obecnie kontynuujemy realizację tej wizji w całym kraju  powiedział Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Pamiętajmy, że dla Lecha Kaczyńskiego Polska była zawsze na pierwszym miejscu  podkreślił minister.

Na znaczku, wydanym w formie bloku, autor projektu – Andrzej Gosik, przedstawił wizerunek Prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego, a na oprawie – Zamek Królewski w Warszawie. Poczta Polska, wraz z walorem filatelistycznym, wprowadziła również kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu). Uwidoczniono na niej symbol i herb Warszawy, czyli pomnik Syrenki. Grafice tej towarzyszą słowa: „Odwaga i wiarygodność – Warszawa czeka na zmiany”, będące hasłem Lecha Kaczyńskiego w kampanii wyborczej w 2002 r.

– Miejsce, w którym prezentujemy nasz znaczek, nie jest przypadkowe. Dzięki determinacji i konsekwencji Lecha Kaczyńskiego, po dziesięcioleciach fałszowania i dyskredytowania naszej historii, po latach imposybilizmu, to właśnie za jego kadencji udało się oddać należny hołd Bohaterom, którzy w 1944 r. przelali krew za wolną Stolicę. Zasługi Pana Prezydenta dla Warszawy, dla wzmocnienia tożsamości mieszkańców i rozwoju miasta, są bezsprzeczne. Nasz znaczek to forma hołdu dla dokonań Lecha Kaczyńskiego – patrioty, męża stanu i warszawiaka, który oddał serce swemu rodzinnemu miastu – podkreślił Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Działalność filatelistyczna Poczty Polskiej przyczynia się do promocji historii Polski, krzewienia patriotyzmu oraz budowy poczucia wspólnoty wśród Polaków. Spółka poprzez swoje znaczki przypomina o najważniejszych postaciach i wydarzeniach w historii kraju, co stanowi nie tylko walor edukacyjny, ale także kreuje wzorce, właściwe zachowania i postawy. W tym roku Poczta Polska upamiętniła m.in. Jana Olszewskiego, pierwszego premiera niekomunistycznego rządu polskiego po II wojnie światowej czy Marka Edelmana, jednego z przywódców Powstania w Warszawskim Getcie.

 

O znaczku:

Autor projektu znaczka: Andrzej Gosik
Liczba znaczków: 1 w bloku
Wartość: 8 zł
Nakład: 90 000 szt.
Technika druku: offset
Format znaczka: 31,25 x 43 mm
Format bloku: 70 x 90 mm
Papier: fluorescencyjny
Data wprowadzenia do obiegu: 18 listopada 2022 r.