@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska wydała kartki pocztowe na wielkie piłkarskie święto

Dziś na PGE Narodowym odbędzie się Święto Piłki Nożnej 2022 z okazji jubileuszu największego stadionu w Polsce, czyli PGE Narodowego im. Kazimierza Górskiego, a także upamiętnienia zdobycia przez polską reprezentację piłkarską złotego medalu olimpijskiego w Monachium w 1972 roku i srebrnego medalu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

To nie pierwszy raz, gdy Spółka honoruje piłkarzy. Poczta Polska wydała już kartki poświęcone polskim piłkarzom, którzy zdobyli olimpijskie medale. Pierwsza to kartka emisji „50. rocznica zdobycia przez reprezentację Polski w piłce nożnej złotego medalu na XX Letnich Igrzyskach Olimpijskich” w Monachium (1972) z nadrukowanym znakiem opłaty trafi do emisji 22 września. Natomiast druga to kartka okolicznościowa „30. rocznica zdobycia przez reprezentację Polski w piłce nożnej srebrnego medalu na XXV Letnich Igrzyskach Olimpijskich” w Barcelonie (1992). Wydawnictwa wchodzą do obiegu 23 września.

Poczta nie zapomina o wydarzeniach, które stanowią chlubę dla naszego sportu. Wielu z nas wciąż doskonale pamięta emocje towarzyszące meczom polskiej reprezentacji i wielkie sukcesy tamtych lat, które nadal stanowią wysoko postawioną poprzeczkę dla kadry narodowej. Mam nadzieję, że nasze kartki zachęcą fanów piłki nożnej, szczególnie tych młodszych, do zainteresowania się dziejami naszej reprezentacji i zapoznania np. z dorobkiem „Orłów” – mówi Krzysztof Falkowski, Prezes Poczty Polskiej.

Autorem obydwu wydawnictw jest Jarosław Ochendzan, który umieścił w częściach ilustracyjnych kolorowe zdjęcia zbiorowe medalowych drużyn. Ponadto na nadrukowanym znaku opłaty pocztowej wartości A na kartce obiegowej, upamiętniającej zdobycie złotego medalu w stolicy Bawarii, umieścił graficzny rysunek piłkarza. Kartka ta ma nakład 5 tysięcy egzemplarzy, zaś kartka okolicznościowa upamiętniająca sukces w Barcelonie wydana została w  1100 egzemplarzach, a przedstawia motyw futbolówki i piłkarzy stojących na murawie stadionu w Nou Camp. Wydawnictwa przypominają dramatyczne wydarzenia sportowe i pozasportowe, które towarzyszyły sukcesom polskich reprezentacji. Warto wspomnieć, że po zamachach na izraelskich sportowców w 1972 istniało ryzyko, że igrzyska nie zostaną dokończone, co oznaczałoby niezdobycie jedynego złotego medalu olimpijskiego.

 Podczas Święta Piłki Nożnej 2022, organizowanego przez operatora PGE Narodowego we współpracy z Mazowieckim Związkiem Piłki Nożnej, na uczestników czekać będzie szereg wyjątkowych sportowych atrakcji. Rozegrane zostaną mecze pokazowe: pomiędzy piłkarską kadrą olimpijską złożoną ze złotych medalistów z 1972 roku i srebrnych medalistów z 1992 roku, a drużyną ich przyjaciół. Zawody komentować będzie Dariusz Szpakowski. Tuż po pierwszym meczu, o godzinie 19:30, rozegrane zostanie drugie spotkanie – mecz gwiazd Polska – Portugalia. Na gości piłkarskiego święta czekać będą strefy zabawy i animacji, a także konkursy i wiele innych atrakcji.