@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska wyemitowała znaczek obiegowy uświetniający rok Józefa Mackiewicza

Poczta Polska upamiętnia emisją filatelistyczną wybitnego polskiego pisarza oraz publicystę – Józefa Mackiewicza. Walor wprowadzony zostanie do obiegu w 120. rocznicę urodzin autora znanej maksymy „tylko prawda jest ciekawa”. Znaczek wpisuje się także w ustanowione przez Sejm RP obchody Roku Józefa Mackiewicza i to właśnie w gmachu polskiego parlamentu nastąpiła uroczysta prezentacja wydawnictwa filatelistycznego.

Prezentacja znaczka miała miejsce 31 marca w Sejmie RP, podczas konferencji poświęconej twórczości i dorobkowi Józefa Mackiewicza, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Walor uroczyście odsłonił Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

 Józef Mackiewicz – człowiek legenda. Odważny patriota nie tylko w słowach, ale też i w czynach. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i publicystów XX wieku, niewątpliwy autorytet, bojownik o prawdę, człowiek o niezwykłej biografii. Chcąc uczcić 120. rocznicę jego urodzin z wielką radością włączyliśmy się w obchody Roku Mackiewicza. Dla Poczty Polskiej to jedna z tych postaci w historii naszej ojczyzny, której zasługi oraz twórczość trzeba dawać za wzór postepowania najmłodszym pokoleniom naszych rodaków. Wierzę, że taką właśnie edukacyjną rolę pełni nasz najnowszy znaczek obiegowy – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Na znaczku zaprezentowane jest historyczne zdjęcie Józefa Mackiewicza z 1966 roku. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: „Polska” oraz nominał wartości – 30 gr. Znaczek został wydany wraz z kopertą opatrzoną datownikiem. Jacek Konarzewski, autor projektu, umieścił na kopercie najsłynniejszą maksymę Mackiewicza wraz z kolejnym jego zdjęciem z córką Haliną: Ostra Brama, Wilno 1938 r. Fotografia została pozyskana ze zbiorów rodzinnych twórcy.  

Emisja filatelistyczna Poczty Polskiej wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Józefa Mackiewicza. Ten jeden z najbardziej znanych rodzimych publicystów, poza niepodważalnym dorobkiem artystycznym, zapisał się w historii także jako dzielny żołnierz – ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Jako kawalerzysta był ranny i dostał się do niewoli.

Józef Mackiewicz do 1939 r. pracował jako publicysta wileńskiego dziennika „Słowo”. W 1943 r. za zgodą polskich władz podziemnych był zaproszony do świadczenia o zbrodni katyńskiej po odkryciu przez Niemców grobów polskich oficerów, zamordowanych przez sowietów. Ujawnianiu prawdy o Katyniu poświecił całe życie. Po II wojnie światowej przebywał na emigracji w Londynie i Monachium, zmarł w 1985 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 120. rocznicę urodzin wybitnego pisarza uznał wielkość dorobku twórcy, który  wytrwale wspierał idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a także niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi.

Bohater emisji filatelistycznej Poczty Polskiej jest autorem powieści: Droga donikąd, Nie trzeba głośno mówić, Kontra oraz ciekawych pozycji publicystycznych: Zbrodnia katyńska w świetle dokumentówZwycięstwo prowokacji, W cieniu krzyża. Od 2002 r. jest przyznawana Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza.

O znaczku:

autor projektu: Jacek Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 30 gr
nakład: 5 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 1 kwietnia 2022 r.