@@include('build/svg-sprite.svg')

Transport z pomocą humanitarną Poczty Polskiej dla Ukrainy

Poczta Polska solidaryzuje się z napadniętą przez Rosję Ukrainą i wysyła pomoc rzeczową, której odbiorcą po stronie ukraińskiej będzie Poczta Ukrainy UKRPOSHTA. Pierwszy TIR z najpotrzebniejszymi aktualnie rzeczami właśnie wyruszył w drogę. Wartość pomocy to ponad 224 tys. złotych, pochodzących ze środków Fundacji „Pocztowy Dar” i spółek z grupy Poczty Polskiej oraz zaprzyjaźnionych firm.

Poczta Polska od początku rosyjskiej agresji na wiele sposobów wspiera Ukrainę. Rozmowy z pocztowcami z Ukrainy toczą się w trybie bieżącym. Często są one przerywane syrenami alarmowymi wzywającymi do zejścia do schronów i wybuchami. W uzgodnieniu z Pocztą Ukrainy, Poczta Polska przejęła m.in. rolę łącznika UKRPOSHTA w międzynarodowym ruchu pocztowym.

Dziś Poczta organizując transport z darami dla ukraińskich pocztowców, pragnie pomóc osobom, które pomimo bardzo trudnej sytuacji w kraju pozostały na miejscu i w miarę możliwości realizują swoje obowiązki w trosce o obywateli Ukrainy. Dostawa najpotrzebniejszych przedmiotów, w tym m.in. konserw mięsnych, mleka w proszku i musu dla dzieci, środków higienicznych i dezynfekujących, chusteczek, karimat, śpiworów, kocy, czy noszy płachtowych do przenoszenia rannych, jest już w drodze. Wartość wysłanych darów to ponad 224 tys. zł, z czego ponad 181 tys. zł. pochodzi z funduszy własnych pocztowej fundacji korporacyjnej „Pocztowy Dar”, wpłat podmiotów Grupy Poczty Polskiej oraz wpłat pracowników Poczty Polskiej. Pozostałe dary przekazały firmy współpracujące z Pocztą Polską: Polfa Tarchomin S.A., ekobieca, MAKEUP , Avanti Sp. z o.o., Centrum Dystrybucji Mięsa i Wędlin Publimar, Babymam. W pełni załadowanej ciężarówce znalazły się 32 palety z darami.

- Jesteśmy sercem z mieszkańcami Ukrainy i na wszelkie dostępne nam sposoby jesteśmy stale gotowi do niesienia im pomocy. Nasz transport z pomocą humanitarną będzie stanowił wsparcie przede wszystkim dla pracowników ukraińskiej poczty narodowej i ich rodzin. Pocztowcy z Ukrainy pozostali w kraju i starają się realizować swoje zadania, dbając o zapewnienie ciągłości działania państwa mimo, że jest to obecnie ekstremalnie trudne i niebezpieczne –  mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

W ramach solidarności z Ukrainą, Poczta Polska przystąpiła także do rządowego programu pomocy naszym dotkniętym wojną sąsiadom. Spółka oddała do dyspozycji odpowiednich struktur państwowych swoje zasoby w zakresie: kilkuset miejsc noclegowych w pocztowych ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych oraz hotelu pracowniczym, przewozu obywateli Ukrainy z granicy do wskazanego przez sztaby kryzysowe miejsca w Polsce, specjalnych transportów na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz gotowości do zaoferowania miejsc pracy, w tym na wielu stanowiskach, na których nie jest wymagana znajomość języka polskiego.

Poczta zorganizowała również koleżeńską zbiórkę pracowniczą na rzecz Ukrainy i w ramach wewnętrznej akcji pomocowej zbiera produkty niezbędne obywatelom Ukrainy. Uruchomione zostało także specjalne subkonto przez Fundację Pocztowy Dar, na którym zbierane są pieniądze na pomoc Ukrainie, które zostały wykorzystane na zakup rzeczy dla ukraińskich pocztowców. Konto nie zostało zamknięte i wciąż zbierane są na nim pieniądze na kolejne akcje pomocowe, które z całą pewnością będą potrzebne Ukraińcom. Każdy może pomóc wpłacając środki finansowe na nasze subkonto o numerze: 36 1320 1104 3014 4239 2000 0005.

- Fundacja „Pocztowy Dar” wspiera najważniejsze akcje społeczne, angażując w nie pracowników Poczty Polskiej oraz podmioty z grupy Poczty Polskiej. Stanęliśmy na wysokości zadania w czasie pandemii koronawirusa, wspierając szpitale i ciężko chorych pracowników i ich bliskich. Teraz pomagamy naszym braciom, w których kraju toczy się okropna wyniszczająca kraj i ludzi wojna. Organizując akcję pomocową, chcemy zrobić dla nich coś, na co mamy wpływ, okazać im empatię i zwyczajną ludzką dobroć – mówi Bogusława Agnieszka Kłoda-Dębska, prezes fundacji „Pocztowy Dar”.

Solidarność z Ukrainą manifestują też wszyscy pracownicy Poczty Polskiej. Pocztowi kierowcy oznaczają swoje samochody symboliczną kartką umieszczoną za szybą swoich aut z hasłem #SolidarniZUkrainą oraz flagą ukraińską. Na prywatnych profilach w mediach społecznościowych pracownicy Poczty manifestują również poparcie dla Ukrainy.

Poczta Polska planuje kolejny transport już w przyszłym tygodniu.