Poczta Polska podsumowała rok 2020 w filatelistyce

W poniedziałek, 31 maja br., w Centrali Poczty Polskiej zaprezentowane zostało wyjątkowe wydawnictwo – Księga Znaczków Pocztowych 2020". W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zarządu PWPW S.A. - spółki współpracującej z Pocztą przy wydawaniu emisji, a także reprezentanci instytucji, które uczestniczyły w procesie tworzenia emisji filatelistycznych w 2020 roku. Część nakładu Księgi Znaczków Pocztowych 2020" będzie dostępna w sprzedaży w czerwcu.

W 2020 roku sytuacja epidemiczna w kraju miała wielki wpływ na funkcjonowanie Poczty Polskiej. W wielu dziedzinach Poczta Polska musiała dostosować swoją działalność do nowych warunków, by zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom. W trudnym czasie związanym z COVID-19 polska filatelistyka nie zwolniła swojego tempa. Nowe wyzwania w czasie pandemii nie zmieniły potrzeby obcowania z pięknem znaczków. Podsumowując rok, Poczta Polska w 2020 r. wydała: 41 tematów znaczkowych w 42 emisjach znaczków okolicznościowych oraz 12 tematów w emisjach znaczków obiegowych - co daje łącznie 54 emisji w 92 sztukach znaczków (80 sztuk znaczków okolicznościowych i 12 sztuk obiegowych). Dodatkowo Poczta wydała 23 tematy na 27 kartkach pocztowych z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej.

„Księga Znaczków” to wydawnictwo wyjątkowe. Jest ona zbiorem walorów filatelistycznych danego roku. Bieżąca edycja jest szczególna również dla mnie, ponieważ pierwszy raz mogę ją oddać w Państwa ręce. Prezentując dzisiaj flagową publikację naszej firmy zapraszam wszystkich do pięknego świata znaczków pocztowych – małych dzieł sztuki – powiedział Tomasz Zdzikot.

W prezentacji Księgi Znaczków Pocztowych 2020" udział wzięli także Wiesław Włodek – wiceprezes zarządu Poczty Polskiej, Maciej Biernat – prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, dr Mateusz Szpytma – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Paweł Hut – dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w MON oraz pracownicy Biura Filatelistyki Poczty Polskiej.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych kolejny raz współtworzy z Pocztą Polską „Księgę Znaczków Pocztowych”. Walory filatelistyczne niejednokrotnie upowszechniają wiedzę o ważnych wydarzeniach historycznych i kulturalnych oraz pomagają zachować pamięć o wybitnych postaciach. Liczę, że docenią Państwo wartość merytoryczną i estetyczną prezentowanej dziś publikacji – skomentował Maciej Biernat.

Współpracę z Pocztą Polską w obszarze filatelistyki podsumował Rafał Wolski – dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Od ponad 40. lat kolekcjonuję znaczki pocztowe i możliwość uczestniczenia w prezentacji tego niesamowitego wydawnictwa jest dla mnie wielkim przeżyciem. Walory filatelistyczne Poczty Polskiej znacząco przyczyniają się do promocji Polski, jej kultury i historii na całym świecie. Żywię ogromną nadzieję, że nasza współpraca będzie się dalej rozwijać i niejednokrotnie, wspólnie zaprezentujemy efektowne i ważne wydawnictwo – powiedział Rafał Wolski.