Pocztowcy pomogli rodzinie w bezpiecznym dostarczeniu przesyłki z zagranicy przed pogrzebem

Pocztowcy zainterweniowali w sprawie dostarczenia przesyłki z zagranicy przed zaplanowanym pogrzebem. Poczta Polska przypomina, że na terenie Polski wysyłanie urn jest zabronione.  

Infolinia Poczty Polskiej przyjęła zgłoszenie zdenerwowanej klientki o braku przesyłki nadanej w USA, w której znajduje się urna z prochami bliskiej osoby. Przesyłka, zdaniem rodziny, powinna znajdować się w Polsce i zostać doręczona przed zaplanowanym pogrzebem. Niestety, z powodów transportowych, związanych z wdrożonymi restrykcjami Covid-19 - przewoźnik zredukował częstotliwość połączeń lotniczych - w wyniku czego przesyłka wciąż znajdowała na lotnisku tranzytowym w Helsinkach, czekając na transport do Polski. Po otrzymaniu powyższej informacji, pracownik Działu Reklamacji Zagranicznych Poczty Polskiej podjął skuteczne działania mające na celu jak najszybszy, w zaistniałej sytuacji, transport urny do kraju, prosząc o wsparcie stronę fińską. Następnie przesyłka trafiła do warszawskiej sortowni, gdzie była potraktowana w sposób priorytetowy tak, aby jak najszybciej kurier mógł ją dostarczyć oczekującej rodzinie. 

 - To kolejna tego typu interwencja polskich pocztowców, szukających poza granicami kraju przesyłki z urną. W takich sytuacjach robimy co w naszej mocy, aby pomóc rodzinom pochować godnie prochy zmarłego bliskiego. Mieliśmy już takie zdarzenia. W jednym z poprzednich przesyłka została dostarczona pod właściwy i wskazany na niej adres. Rodzina osoby zmarłej spodziewała się jednak odbioru przesyłki w innej lokalizacji niż podana przez nadającego, była więc przekonana, że paczka zaginęła. Poczta pomogła w ustaleniu miejsca, w którym znajduje się urna. W kolejnym z przypadków, kurier dostarczał taką szczególną przesyłkę prosto do kaplicy pogrzebowej, aby pochówek mógł odbyć się w zaplanowanym terminie. To wyjątkowe sytuacje i staramy się pomagać naszym klientom, chociaż podkreślamy, że nadawanie tego typu przesyłek na terenie Polski jest niedozwolone. Realizujemy je z uwagi na zagraniczne miejsce nadania oraz szczególne znaczenie dla klientów - mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.  

Wysyłanie urny z prochami jest dopuszczalne w niektórych krajach. Często zdarza się, że takie przesyłki wysyłane są w zwykłych paczkach, bez dodatkowych oznaczeń. W sytuacji obecnych ograniczeń transportowych, ich transport może się przedłużyć - co powoduje duży niepokój ze strony rodziny, która zaplanowała już pochówek.  Poczta Polska przestrzega przed wysyłką, przypominając o niedopuszczalności tego typu nadań na terenie naszego kraju.