Poczta Polska wydaje znaczek z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu

W sobotę 20 lipca br. wchodzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „50-lecie lądowania człowieka na Księżycu”.

Autor projektu Andrzej Gosik przedstawił na znaczku Księżyc na tle gwieździstego nieba. W części centralnej ziemskiej satelity umieszczono czerwoną strzałkę symbolizującą miejsce lądowania człowieka na Srebrnym Globie. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka widnieje napis: 50-LECIE LĄDOWANIA CZŁOWIEKA NA KSIĘŻYCU oraz oznaczenie wartości: 8,40 ZŁ, a wzdłuż lewej krawędzi - napis POLSKA.

16 lipca 1969 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral wystartowała misja Apollo 11. W jej skład wchodzili: Neil Armstrong, Buzz Aldrin oraz Michael Collins. Dwóch pierwszych astronautów wylądowało na Księżycu po 4 dniach, tj. 20 lipca. Następnego dnia Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił nogę na Srebrnym Globie i wypowiedział słynne zdanie: To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

Wyprawa z 1969 roku była jedną z misji przeprowadzonych w ramach amerykańskiego programu kosmicznego Apollo. Realizowany był on w latach 1961-1972 i doprowadził do 6 lądowań człowieka na Księżycu. Do tej pory na Srebrnym Globie stanęło 12 osób.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej papierowa rakieta przebijająca się przez chmury.

O znaczku:
autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1 w bloku
wartość: 8,40 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
format bloku: 90 x 70 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 20 lipca 2019 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl