Poczta Polska doręczyła testy egzaminacyjne do szkół

Poczta Polska doręczyła w tym roku ponad 23 tys. paczek z testami dla uczniów kończących gimnazja oraz ponad 38 tys. paczek z testami ósmoklasistów. Doręczanie przesyłek przebiegło zgodnie z planem i uczniowie na czas mogli przystąpić do rozwiązywania zadań.

Dostarczanie przesyłek z testami egzaminacyjnymi wymaga precyzyjnego działania. W Polsce jest blisko 8 tys. gimnazjów, do których 10, 11 i 12 kwietnia br. kurierzy i listonosze Poczty Polskiej od godziny 5:00 wyjeżdżali, aby doręczyć przesyłki z  testami egzaminacyjnymi. Wszystkie  musiały trafić do odbiorców na czas tak, aby dyrektorzy szkół mogli jeszcze sprawdzić, czy liczba testów w paczkach jest prawidłowa. W sytuacji stwierdzenia braków, proces doręczania uwzględnia procedurę awaryjną, dodatkowe testy muszą być dostarczone do szkoły przed 9:00, kiedy zaczynają się egzaminy.

–  Poczta Polska już po raz 15. doręczyła wszystkie przesyłki egzaminacyjne. Cały proces przebiegł zgodnie z przyjętymi wymogami i procedurami. W podobnych przypadkach należy wykazać się stuprocentową skutecznością. Tę skuteczność zawdzięczamy mobilizacji naszych pracowników, którzy zadbali o bezpieczne i pewne dostarczenie testów – mówi Jerzy Garycki, dyrektor zarządzający Pionem Operacji Logistycznych Poczty Polskiej.

Doręczanie testów dla ósmoklasistów trwało od poniedziałku, 15 kwietnia br., przez kolejne trzy dni, codziennie dostarczano ok.  13 tys. przesyłek.

Przygotowania do realizacji tego zadania Poczta Polska rozpoczęła ponad miesiąc temu.  Wszyscy doręczający je kurierzy i listonosze musieli przejść odpowiednie szkolenie. Testy to szczególne przesyłki, zarówno sposób ich doręczania jak i przechowywania w placówkach Poczty jest ściśle określony. Podobnie jak w ubiegłych latach  doręczenie testów przesyłkami Pocztexu odbyło się zgodnie z planem.

Współpraca Poczty Polskiej z  drukarniami  realizującymi zlecenia dla  CKE (Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) trwa od 15 lat. Spółka jest jedynym operatorem logistycznym w Polsce, który spełnia warunki realizacji umowy  na doręczanie przesyłek z zawartością tak wrażliwej zawartości jak testy egzaminacyjne do szkół. Do realizacji takich zadań potrzebna jest odpowiednia sieć dobrze skomunikowanych sortowni i placówek, a także sztab logistyków, listonoszy i kurierów. Niezbędne jest też odpowiednie planowanie, koordynacja i nadzór nad całym procesem. Tego typu przesyłkę trudno porównać do innych usług kurierskich. Muszą być dostarczone jednocześnie do tysięcy szkół w dniach, w których odbywają się egzaminy, i to w ściśle określonych godzinach.