@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska prezentuje znaczek „Polska – Izrael. Niepodległość. Pamięć. Wspólne Dziedzictwo”

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 70. rocznicy proklamowania niepodległości Izraela 5 listopada br. do obiegu w obu krajach trafił okolicznościowy znaczek.

Znaczek pocztowy „Polska – Izrael. Niepodległość. Pamięć. Dziedzictwo” ma upamiętnić zarówno dwie przypadające w tym roku rocznice, jak również wspólną wielowiekową historię obu narodów. Ideę tę przedstawiają stykające się ze sobą flagi obu państw, ujęte w delikatną formę motyla, który symbolizuje wartości niepodległości i wolności tak cenne dla narodu polskiego i żydowskiego. 

To niezwykle istotne, że w tym samym roku Polska i Izrael obchodzą tak ważne dla obu narodów rocznice. Świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o bohaterach, którym tę wolność zawdzięczamy. Poczta Polska dokłada wszelkich starań, by w swojej działalności filatelistycznej upamiętniać najważniejsze historyczne wydarzenia i postaci mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Znaczek „Polska – Izrael. Niepodległość. Pamięć. Wspólne Dziedzictwo”, który graficznie opracował Ronen Goldberg został zaprezentowany w Łazienkach Królewskich 5 listopada br.  Autorką polskiej wersji emisji jest Marzanna Dąbrowska.

Jest to trzecia wspólna emisja z Pocztą Izraela, wcześniej w 1993 roku wyemitowano znaczek „Powstanie w getcie warszawskim”, zaś w 2009 r. do obiegu wszedł  „Polska – Izrael. Berek Joselewicz” (2009 r.). 

Najnowsza emisja posiada rzadką w polskiej filatelistyce formę wydawniczą arkusika 10-znaczkowego z pięcioma przywieszkami. Na przywieszkach został umieszczony napis: „Izrael – 70 lat niepodległości” w języku hebrajskim, polskim i angielskim, zaś poniżej: „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę” w języku hebrajskim, polskim i angielskim. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 180 tys. sztuk.  

O znaczku:

autor projektu emisji: Ronen Goldberg
autorka polskiej wersji emisji: Marzanna Dąbrowska
liczba znaczków: 1
wartość: 2,60 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 40 x 30 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 10 znaczków + 5 przywieszek
data wprowadzenia do obiegu: 5 listopada 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl