@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska: znaczki z okazji Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang 2018

1 lutego br. Poczta Polska wprowadza do obiegu emisję „XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie PyeongChang 2018” wraz z kopertą FDC i datownikiem.

Umieszczone na znaczku kolorowe piktogramy symbolizują medal, góry, arenę, śnieg, narty, cel, trasę, metę oraz łyżwy. Zostały one zaprojektowane przez Michała Korolca w stylistyce nawiązującej do logotypu igrzysk. - To na czym mi zależało, to prosty i bezpośredni przekaz, stąd wybrane dziewięć najważniejszych skojarzeń z zimą i igrzyskami w postaci zaprojektowanych znaków graficznych – powiedział autor znaczka. Proste, geometryczne kształty w żywych kolorach ilustrują charakter kultury Korei Południowej i barwy strojów uczestników imprezy. – Właśnie te symbole przychodzą na myśl naszym olimpijczykom i kibicom w kontekście emocji olimpijskich, które łączą przecież nas wszystkich – dodał Michał Korolec. Symbolika tych elementów nawiązuje do hasła kampanii promocyjnej Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej PyeongChang 2018  „Jesteśmy jedną drużyną”.

Reprezentacja Polski startuje w zimowych igrzyskach olimpijskich nieprzerwanie od początku ich rozgrywania, czyli od 1924 roku, a Poczta Polska wszystkie dotychczasowe igrzyska uwieczniała na swoich znaczkach. I tym razem przystąpiła do projektu poświęconego promocji idei olimpijskich wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim, którego logotyp także znalazł się na znaczku.

Łącznie w 22 startach na zimowych igrzyskach olimpijskich Polacy zdobyli 20 medali – 6 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Najbardziej utytułowaną polską zawodniczką jest Justyna Kowalczyk, która zdobyła pięć medali, w tym dwa złote. Skoczek narciarski Kamil Stoch jest pierwszym polskim sportowcem, który zdobył dwa złote medale podczas tych samych igrzysk (Soczi 2014).

Tegoroczne igrzyska rozpoczną się 9 lutego 2018 roku w południowokoreańskim PyeongChang. Najlepsi sportowcy z całego świata będą tam rywalizować ze sobą przez 17 dni aż do 25 lutego 2018 r.