@@include('build/svg-sprite.svg')

Poczta Polska: „Sukcesy polskich skoczków narciarskich” na znaczku pocztowym

Poczta Polska wydaje znaczek pocztowy, poświęcony sukcesom polskich skoczków narciarskich. W ten symboliczny sposób Poczta pragnie uhonorować złotych medalistów drużynowych skoków narciarskich ubiegłego sezonu: Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Macieja Kota i Dawida Kubackiego.

Po raz pierwszy w historii sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich zostanie zainaugurowany w Polsce. Pierwsze konkursy odbędą się w dniach 18-19 listopada na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince. Podczas tych konkursów będzie czynne stoisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nabyć ciekawe emisje filatelistyczne.

Autor projektu, Igor Żukowicz, ujął na znaczku symbol sportów zimowych, stylizowaną śnieżynkę, inspirowaną złotym medalem zdobytym przez Polaków w skokach narciarskich, w kategorii drużynowej, na Mistrzostwach Świata w Lahti w 2017 r. Nad płatkiem złotym kolorem wypisano nazwiska naszych mistrzów w skokach narciarskich: Macieja Kota, Dawida Kubackiego, Kamila Stocha oraz Piotra Żyły.

Skoki narciarskie są dyscypliną sportową, organizowaną pod auspicjami Polskiego Związku Narciarskiego. Pierwsze Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich zorganizowano w 1920 r. Po II wojnie światowej trumfy święcili: Antoni Łaciak (srebro na MŚ w 1962 r. w Zakopanem) i Stanisław Gąsienica-Daniel (brąz na MŚ w 1970 r. w Wysokich Tatrach). Wojciech Fortuna zdobył złoto olimpijskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 r. Do roku 2010 był to jedyny złoty medal zdobyty przez reprezentanta Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W latach 70. i 80. do światowej czołówki dołączyli Stanisław Bobak z 3. miejscem w PŚ 1979/1980 i Piotr Fijas z brązem na MŚ w lotach w 1979 r.

Od 1995 roku notujemy zawrotną karierę Adama Małysza, który później został najbardziej utytułowanym polskim skoczkiem narciarskim. Zdobył m.in. cztery medale olimpijskie, sześć medali Mistrzostw Świata (w tym cztery złote i cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w Pucharze Świata). W 2001 r. wygrał też Turniej Czterech Skoczni. Poczta Polska uczciła sukcesy Adama Małysza wydając w roku 2001 emisję Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata Lahti '2001 z wizerunkiem naszego mistrza.

Po Małyszu największe sukcesy odnosili jego koledzy z kadry – Kamil Stoch: został indywidualnym mistrzem świata w 2013 r., dwukrotnym mistrzem olimpijskim w 2014 r., zdobywcą Pucharu Świata w skokach narciarskich w 2014 r. oraz zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni w 2016 r. i 2017 r. W 2017 r. reprezentacja Polski, składająca się z Kamila Stocha, Piotra Żyły, Macieja Kota i Dawid Kubackiego zdobyła złoty medal MŚ w konkursie drużynowym.

Polacy indywidualnie i drużynowo są ważnymi i wyróżniającymi się zawodnikami każdej z imprez sportowych skoków narciarskich. Po raz pierwszy w historii sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich zostanie zainaugurowany w Polsce. Pierwsze konkursy odbędą się w dniach 18-19 listopada na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince. Podczas tych konkursów będzie czynne stoisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nabyć ciekawe emisje filatelistyczne.

autor projektu: Igor Żukowicz
liczba znaczków: 1
wartość: 2,60 zł
nakład: 1600 000
technika druku: offset
format znaczka: 43 X 31,25 mm
arkusz sprzedażny: 16 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 18 listopada 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl