@@include('build/svg-sprite.svg')

Boże Narodzenie na znaczkach Poczty Polskiej

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej 16 listopada br. zostanie uroczyście wprowadzona do obiegu seria znaczków pocztowych, poświęconych Świętom Bożego Narodzenia.

Poczta Polska wydaje serię trzech znaczków pocztowych, poświęconych Świętom Bożego Narodzenia. Na znaczkach znalazły się miniatury z zabytkowego, pochodzącego z około 1500 r., Mszału Olbrachtowego, przechowywanego w Archiwum Archidiecezjalnym W Gnieźnie. W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej mieście dojdzie do uroczystego wprowadzenia znaczka do obiegu.

Artystka plastyk Agnieszka Sancewicz przedstawiła grafiki ukazujące trzy różne sceny liturgiczne, dotyczące Bożego Narodzenia. Pierwsze litery akapitów Mszału: S, E, R, stały się osnową treści tych znaczków. Widzimy na nich Madonnę z dzieciątkiem (litera S), pokłon Trzech Króli (litera E) i scenę zwiastowania (litera R).

Mszał Olbrachtowy jest najwyższej klasy gotyckim zabytkiem rękopiśmiennym przechowywanym w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Powstał ok. 1500 r., najprawdopodobniej w Krakowie. Miniatury z mszału ukazują najważniejsze sceny z Historii Zbawienia oraz przedstawiają Świętych Pańskich.

O znaczku:


autorka projektów: Agnieszka Sancewicz

liczba znaczków : 3

wartości : A, B, 6 zł

nakład : A -15 000 000 szt.

              B – 3 000 000 szt.

              6 zł – 3 000 000 szt.

technika druku: rotograwiura

format znaczków: 31,25 x 39,5 mm

arkusze sprzedażne: po 100 znaczków

papier: fluorescencyjny

data wprowadzenia do obiegu: 16 listopada 2017 roku

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl