Międzynarodowa emisja filatelistyczna z okazji 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie

W tym roku, 13 maja, mija sto lat od pierwszych objawień Matki Bożej w Fatimie. Jubileusz zainspirował administracje pocztowe Luksemburga, Polski, Portugalii i Słowacji do wspólnej emisji znaczka pocztowego i folderu okolicznościowego. Znaczek wszedł do obiegu 12 marca.

Emisja filatelistyczna czterech krajów, połączona wspólnym projektem znaczka pocztowego oraz folderu okolicznościowego jest szczególnym przedsięwzięciem zarówno dla kolekcjonerów znaczków pocztowych, jak i wiernych z całego świata. Przypomina o przekazanym trójce dzieci: Hiacyncie, Łucji oraz Franciszkowi orędziu dla ludzkości, które znane jest jako tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie tajemnice ujawniono kilkadziesiąt lat temu, natomiast treść trzeciej tajemnicy ujawnił publicznie papież Jan Paweł II. Stało się to 26 czerwca 2000 roku podczas wizyty w Fatimie. 

Przypomnijmy, że Hiacynta  i Franciszek zmarli kilka lat po zakończeniu objawień (uznano ich za błogosławionych), natomiast Łucja wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Coimbrze, gdzie zmarła w wieku 98 lat (obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny). Groby całej trójki znajdują się w Bazylice Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.

autor projektu znaczka: Atelier Design&etc
liczba znaczków: 1 znaczek w bloku
wartość: 6,80 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: offset
format bloku: 125 x 95 mm
format znaczka: 30,6 x 80 mm
data wprowadzenia do obiegu: 12 marca 2017 roku

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl