@@include('build/svg-sprite.svg')

„Sukcesy polskich paraolimpijczyków Rio 2016” na znaczkach pocztowych

Poczta Polska 3 grudnia br. wprowadzi znaczek emisji „Sukcesy polskich paraolimpijczyków Rio 2016”, honorując tym samym osiągnięcia polskich sportowców w Rio de Janeiro we wrześniu tego roku. 

Znaczek autorstwa Karola Tabaki przedstawia zmagania w handbike'u Rafała Wilka – byłego żużlowca, który po ciężkim wypadku na torze i złamaniu kręgosłupa, przesiadł się na rower. Dziś jest trzykrotnym złotym medalistą olimpijskim i nie ma sobie równych wśród kolarzy ręcznych. Rafał Wilk podczas ceremonii otwarcia Igrzysk był chorążym reprezentacji Polski.

Tegoroczne, XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016 były dla Polski bardzo pomyślne. Nasza reprezentacja wróciła z 39 medalami (9 złotymi, 18 srebrnymi, 12 brązowymi). 96 polskich zawodniczek i zawodników rywalizowało w 13. dyscyplinach sportowych.

Data wprowadzenia znaczka do obiegu nie jest przypadkowa. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. ONZ chciała w ten sposób zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

O sukcesach paraolimpijczyków coraz obszerniej informują media ogólnopolskie, a ich triumfatorzy są coraz bardziej popularni. Igrzyska Paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnością oraz miłośników ich talentu i hartu ducha. Historia tych zawodów sięga II wojny światowej. Polska reprezentacja miała debiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu w 1972 r. Wówczas 22 polskich zawodników wywalczyło aż 33 medale, w tym 14 złotych. Kolejne Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Tokio w 2020 roku.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl