Zapraszamy do Orszaku Trzech Króli!

W niedzielę (6 stycznia) Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami ponad osiemdziesięciu polskich miast. Po raz pierwszy obchody Święta Trzech Króli odbędą się również poza granicami naszego kraju. Organizatorzy  zapraszają wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego.

Święto Trzech Króli jest okazją do świętowania i wspólnego kolędowania pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.”
Po raz pierwszy podobne wydarzenia będę miały miejsce tego samego dnia w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii, a nawet na innym kontynencie – w Republice Środkowoafrykańskiej.

Największy Orszak Trzech Króli w Warszawie wyruszy z Placu Zamkowego spod Kolumny Zygmunta 6 stycznia o godzinie 12.00, po wspólnie odmówionej modlitwie Anioł Pański, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, Kardynała Kazimierza Nycza. Przemarsz poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę.


Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będzie ponad 600 dzieci z warszawskich szkół i organizacji harcerskich oraz około 300 dorosłych aktorów ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszyć im będą m.in. żywe zwierzęta – konie, wielbłądy oraz smok chiński. Będą szły za Gwiazdą Betlejemską, a wraz z nimi mieszkańcy Warszawy i turyści, którym rozdane zostaną korony i śpiewniki. Na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd. Na trasie Orszaku i podczas koncertu będzie można spotkać wolontariuszy z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy zbierać będą datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.


Głównym organizatorem już piątego Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 roku Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Poczta Polska również włączyła się i wspiera to wydarzenie. Tego samego dnia zostanie wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej o wartości 2,35 zł, emisji „Święto Trzech Króli”.


Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm, wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 47.000 szt.