Kino retro w Poczcie Polskiej

Przedwojenne gwiazdy kina polskiego to temat przewodni nowej emisji znaczków wprowadzonej do obiegu 31 października 2012. Tegoroczne wydanie „Ludzi kina i teatru” ma spełnić oczekiwania filatelistów, którzy domagają się obecności tego tematu na polskich znaczkach.


Konwencja graficzna nowych walorów filatelistycznych została opracowana przez artystkę plastyk Marzannę Dąbrowską. Znaczki przedstawiają portrety Jadwigi Smosarskiej, Aleksandra Żabczyńskiego oraz Eugeniusza Bodo. Są zrealizowane w unikatowej stylistyce dwudziestolecia międzywojennego, w atmosferze polskich przedwojennych kin i teatrów.


– Założyłam, że pokażę niekwestionowane gwiazdy w rozkwicie ich kariery. Wybór był bardzo trudny. Portrety zostały wyselekcjonowane z setek fotografii. Zdecydowałam się na aktorów wszechstronnych, ulubieńców polskiej publiczności, których nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba  – mówi Marzanna Dąbrowska.

Wybór postaci artystka skonsultowała ze znawcą polskiego kina, Stanisławem Janickim, legendarnym krytykiem filmowym, który był autorem cyklicznego programu telewizji publicznej pod tytułem „W starym kinie”.


Tegoroczna emisja znaczków jest pierwszą w zamierzonym cyklu poświęconym ludziom związanym z polską sceną i planem filmowym. Wydrukowano je techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 x 43 mm, w nakładzie po 416 tysięcy sztuk każdego. Znaczkom towarzyszy koperta i datownik Pierwszego Dnia Obiegu FDC stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa